Podstrona: Zmarł dr hab. inż. Ryszard Rut (1941–2017) / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Zmarł dr hab. inż. Ryszard Rut (1941–2017)

2017-01-31 , red.  Artur Polakiewicz
kategoria: Odeszli od nas
Zmarł dr hab. inż. Ryszard Rut (1941–2017)

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 28 stycznia br. zmarł dr hab. inż. Ryszard Rut, emerytowany profesor nadzwyczajny Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej. Odszedł od nas nauczyciel młodej kadry naukowej i wielu pokoleń inżynierów, ceniony za pracę naukową, działalność dydaktyczną i wychowawczą.

Przedmiotem zainteresowań naukowych dr. hab. inż. Ryszarda Ruta były zagadnienia niezawodności silników indukcyjnych dużej mocy poszerzone o problemy eksploatacyjne, powiązane z uwarunkowaniami ekologicznymi oraz energooszczędności. Efekt prowadzonych przez profesora prac to kilkadziesiąt publikacji naukowych opublikowanych w ogólnopolskich czasopismach technicznych, referaty wygłoszone na konferencjach naukowych oraz prace wdrożone w przemyśle.

W okresie pracy zawodowej dr hab. inż. Ryszard Rut pełnił funkcje: zastępcy dyrektora Instytutu Elektrotechniki Wydziału Elektrycznego Politechniki Rzeszowskiej, prodziekana Wydziału Elektrycznego Politechniki Rzeszowskiej, kierownika Zakładu Konstrukcji Maszyn Elektrycznych, kierownika Zakładu Maszyn Elektrycznych, kierownika Katedry Elektrodynamiki i Układów Elektromaszynowych. Był również opiekunem Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Połoniny”. Współorganizował cykl konferencji naukowo-technicznych  w dziedzinie energetyki, był przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego XLV Międzynarodowego Sympozjum Maszyn Elektrycznych SME 2009 oraz członkiem Rady Naukowej Instytutu Napędów i Maszyn Elektrycznych KOMEL.

Za osiągnięcia naukowe i zasługi został wyróżniony odznaczeniami i nagrodami, takimi jak: Srebrny Krzyż Zasługi, Złoty Krzyż Zasługi, odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”, „Zasłużony dla Województwa Rzeszowskiego”, medal „Zasłużonym dla Politechniki Rzeszowskiej”, nagroda indywidualna ministra III stopnia, Nagroda Rektora PRz za działalność dydaktyczną, Nagroda Rektora PRz za prace naukowo-badawcze (ośmiokrotnie), Nagroda Rektora PRz za działalność wychowawczą, Nagroda Rektora PRz za działalność dydaktyczno-organizacyjną, indywidualna Nagroda Rektora PRz II stopnia (dwukrotnie).

Uroczyści pogrzebowe odbędą się 2 lutego br. o godz. 11.30 w Kaplicy na Cmentarzu Komunalnym Wilkowyja w Rzeszowie.