Podstrona: Współpraca Politechniki Rzeszowskiej z Alcatel-Lucent Enterprise / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Współpraca Politechniki Rzeszowskiej z Alcatel-Lucent Enterprise

2022-04-11 , red.  Andrzej Paszkieiwcz, Marta Jagiełowicz
Od lewej: Krystian Sokalski, prof. Jarosław Sęp, dr inż. Marek Bolanowski, dr inż. Andrzej Paszkiewicz,

Na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki odbyło się spotkanie przedstawicieli Politechniki Rzeszowskiej oraz firmy Alcatel-Lucent Enterprise, międzynarodowego dostawcy rozwiązań komunikacyjnych, sieciowych i chmurowych. Spotkanie to stanowiło podsumowanie współpracy, której celem było opracowania rozwiązania obejmującego prezentacje wybranych urządzeń sieciowych w środowisku wirtualnej rzeczywistości.

Wirtualna rzeczywistość

Wirtualna rzeczywistość to forma środowiska symulowanego przez komputer. Dzięki zastosowaniu różnego rodzaju komponentów, takich jak ekrany, głośniki, sensory i inne elementów (np. bieżnie), możliwe jest zwiększenie poziomu zaangażowania i odbierania zróżnicowanych bodźców przez użytkownika w świecie wirtualnym. Głównym celem technologii VR jest wygenerowanie sytuacji, w której człowiek podda się wrażeniu aktywnego oddziaływania z wirtualnymi obiektami znanego mu z aktywności wykonywanych w świecie rzeczywistym. Dzięki temu możliwe jest m.in. zdobywanie nowych umiejętności i nowej wiedzy w wirtualnych laboratoriach i symulatorach. Ze względu na swoje zalety technologia VR znajduje zastosowanie w takich obszarach, jak rozrywka, przemysł, edukacja czy też w projektach badawczych.

Rozwiązanie zrealizowane na zlecenie firmy Alcatel-Lucent Enterprise wymagało od zespołu badawczego opracowania środowiska odwzorowującego wybrane czynności wykonywane przez inżynierów sieciowych przy instalacji i konfiguracji urządzeń sieciowych. W pracach uwzględniono komunikację pomiędzy urządzeniami sieciowymi, jak również interakcję człowiek–urządzenia sieciowe. W tym celu niezbędne było opracowanie modeli odzwierciedlających zachowanie urządzeń fizycznych, ale przede wszystkim mechanizmów komunikacji i wzajemnego oddziaływania pomiędzy elementami systemu rozproszonego, które zależne było od wydawanych poleceń konfiguracyjnych. Z tej perspektywy jest to zupełnie nowe rozwiązanie, niespotykane jak dotąd w świecie w zakresie kształcenia inżynierów sieciowych.

Uczestnicy spotkania

Alcatel-Lucent Enterprise podczas spotkania reprezentowali Krystian Sokalski, Country Business Lead Central & Eastern Europe oraz Szymon Nowakowski, Presales Engineer Data CEE, natomiast Politechnikę Rzeszowską prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp oraz przedstawiciele zespołu realizującego prace – dr inż. Andrzej Paszkiewicz, dr inż. Marek Bolanowski, prof. dr hab. inż. Grzegorz Budzik, mgr inż. Mateusz Salach, Przemysław Kubiak oraz Norbert Cierpicki.

Jak podkreślał prof. Jarosław Sęp: „Politechnika Rzeszowska otwarta jest na współpracę z wiodącymi producentami wysokich technologii. Prezentowane środowisko VR potwierdza, że nasza uczelnia stanowi inkubator innowacyjnych rozwiązań, który przyciąga partnerów przemysłowych funkcjonujących na rynku globalnym”. „Rozwiązanie, które otrzymaliśmy otwiera nowy horyzont działań naszej firmy w obszarze prezentacji tworzonych przez nas produktów i rozwijanych technologii, a także przyszłej edukacji inżynierów sieciowych” – podsumował Krystian Sokalski.

Zaprezentowane rozwiązanie powstało dzięki m.in. prowadzonym przez Zakład Systemów Złożonych na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej badaniom ukierunkowanym na rozwój nowoczesnych metod dydaktycznych opartych na technologii wirtualnej oraz rozszerzonej rzeczywistości w ramach projektu pn. „Regionalne Centrum Doskonałości Automatyki i Robotyki, Informatyki, Elektrotechniki, Elektroniki oraz Telekomunikacji Politechniki Rzeszowskiej”, początkowo współfinansowanego ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a obecnie ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.