Podstrona: Webinarium „Globalna i regionalna rozgrywka pandemią COVID-19” / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Webinarium „Globalna i regionalna rozgrywka pandemią COVID-19”

2020-04-23
Webinarium „Globalna i regionalna rozgrywka pandemią COVID-19”

Organizatorem Webinarium nt. „Globalna i regionalna rozgrywka pandemią COVID-19” jest Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych, a współorganizatorami są: Wydział Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza, Wydział Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego, Wydział Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, Instytut Politologii Uniwersytetu Gdańskiego, Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej, Akademia Wojsk Lądowych, Strategy&Future, Warszawa.

Środowisko bezpieczeństwa, w tym jego wymiar geopolityczny, jest w sposób bezpośredni, jak i pośredni, determinowane przez pandemię COVID-19 wywołaną wirusem SARS-CoV-2. W sytuacji, gdy cały świat walczy z pandemią i jej skutkami, pojawiają się tendencje wykorzystywania zaistniałej sytuacji przez niektórych „aktorów” w środowisku międzynarodowym do prowadzenia rozgrywki ukierunkowanej na uzyskanie partykularnych celów geopolitycznych. Aby móc skutecznie przeciwdziałać tym zdarzeniom, konieczne jest zrozumienie ich istoty, kontekstu, przyczyn i potencjalnych następstw.

Wychodząc naprzeciw tym potrzebom – w ramach kampanii analiz środowiska bezpieczeństwa prowadzonych pod kryptonimem Nowe Urządzenie Polskie NUP 2X35 – Sztab Generalny Wojska Polskiego oraz Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych, wspólnie ze współorganizatorami i Komitetem Naukowym, zapraszają do udziału w webinarium nt. Globalna i regionalna rozgrywka pandemią COVID-19, które odbędzie się 28 kwietnia 2020 r. w godz. 10:00–13:30.

Tematyka webinarium będzie się koncentrować na zaistniałych oraz możliwych skutkach pandemii w aspekcie geopolitycznym, na poziomie globalnym i regionalnym. Dyskusja będzie osadzona zarówno w kontekście geopolityki klasycznej, jak i geopolityki krytycznej, skoncentrowanej na obszarze społecznym. Zaproszeni goście będą odnosić się do skutków pandemii COVID-19 oraz możliwości ich wykorzystania w przyszłych rozgrywkach mocarstw, wschodzących potęg oraz rosnących w siłę aktorów niepaństwowych. Webinarium będzie prowadzone w układzie dwupanelowym. W pierwszym panelu przedstawione zostaną wystąpienia zaproszonych prelegentów. W panelu drugim zidentyfikowane tezy poddane zostaną pod dyskusję.

Plan Webinarium: https://nup.wp.mil.pl/u/Plan_Webinarium.pdf

Webinarium będzie transmitowane poprzez YouTube. Rejestracja uczestników ze statusem „gość” odbywa się za pomocą formularza rejestracyjnego MS FORMS dostępnego do 27 kwietnia 2020 r. Po zarejestrowaniu uczestnicy otrzymają od organizatora link do transmisji.

Formularz zgłoszeniowy: https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=KQv8T8XZDkGDF5j-gaDWZdUbGvHKdzpGs7NpUCOx-xlUNEtOSFA5TExYMVdMN0lFNUJZSEtFMjhOSy4u

Więcej informacji i link do formularza rejestracyjnego: https://nup.wp.mil.pl/pl/articles6-aktualnosci/2020-04-22v-webinarium-nt-globalna-i-regionalna-rozgrywka-pandemia-covid-19/

Wśród prelegentów znajduje się m.in. dr hab. Mariusz Ruszel, prof. PRz, Prodziekan WZ ds. rozwoju i kontaktów z gospodarką, a ponadto dr hab. Marcin Jurgilewicz, prof. PRz, Ddziekan WZ i dr hab. Mariusz Ruszel, prof. PRz znajdują się w składzie Komitetu Naukowego.