Podstrona: [VIDEO, FOTO] Podpisanie porozumienia o współpracy między Politechniką Rzeszowską i BorgWarner / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2017-07-24 , red.  Artur Polakiewicz

24 lipca br. w Sali Senatu PRz zostało zawarte porozumienie w sprawie współpracy między Politechniką Rzeszowską im. I. Łukasiewicza i spółką BorgWarner. W imieniu uczelni umowę podpisał rektor PRz prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski, a firmę reprezentował Paweł Tetela – dyrektor zakładu w Rzeszowie oraz Marek Zabielski – prokurent samoistny. W spotkaniu uczestniczyli prorektor ds. kształcenia dr hab. inż. Grzegorz Masłowski, prof. PRz, a także kanclerz PRz mgr Marek Kachaniak.

Celem tej współpracy jest zapewnienie wysokiego poziomu kształcenia oraz efektywne wykorzystanie nabytej wiedzy i umiejętności, a ponadto: organizowanie praktyk i staży studenckich, realizacja prac dyplomowych, przewodów doktorskich oraz projektów finansowanych z funduszy Unii Europejskiej i środków krajowych, udział w projektach naukowych, organizacja wspólnych przedsięwzięć (konkursów, prezentacji, szkoleń), wspieranie działalności studenckiej (kół naukowych) oraz inicjatyw sportowych i wydarzeń kulturalnych.

Po podpisaniu porozumienia zebrani wzięli udział w prezentacji koła naukowego PRz Racing Team/ Formuła Student Politechniki Rzeszowskiej (bolida). Rozmawiali też o rozwoju współpracy i wsparciu prac badawczych studentów z koła naukowego.

BorgWarner to amerykański koncern, producent komponentów i systemów zaawansowanych technologii do układów napędowych w pojazdach. Firma specjalizuje się w produkcji turbosprężarek, układów kontroli i sterowania przekładni automatycznych oraz łańcuchów i modułów rozrządu ze zmiennymi fazami przeznaczonych dla branży motoryzacyjnej. Obecnie jest liderem w produkcji tych urządzeń w Europie (dostarcza swoje produkty m.in. klientom, takim jak: Fiat/GM, Ford, Audi, Volkswagen, Jaguar).