Podstrona: Umowa o współpracy z firmą Aptiv Services Poland S.A. w Krakowie / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Umowa o współpracy z firmą Aptiv Services Poland S.A. w Krakowie

2023-01-23 , red.  Jakub Wojturski, Anna Worosz
Od lewej: dr J. Wojturski, D. Mruk, prof. P. Koszelnik, T. Miśniakiewicz, prof. PRz R. Zajdel, K. Dołowacka, F. Różak, prof. PRz  P. Bogusz,

Politechnika Rzeszowska podpisała umowę o współpracy z firmą Aptiv Services Poland S.A. w Krakowie. Ma ona na celu m.in. utworzenie w Katedrze Metrologii i Systemów Diagnostycznych na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Laboratorium Metrologii wyposażonego w nowoczesną aparaturę pomiarową i infrastrukturę multimedialną, a także realizację wspólnych projektów dydaktycznych i badawczych oraz prowadzenie prac badawczo-rozwojowych.

Uczestnicy spotkania

Sygnatariuszami umowy byli rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, dziekan Wydziału Elektrotechniki i Informatyki dr hab. inż. Roman Zajdel, prof. PRz, prezes Zarządu Aptiv Services Poland S.A. Tomasz Miśniakiewicz oraz dyrektor Centrum Technicznego Aptiv Services Poland S.A. Dariusz Mruk. W spotkaniu wzięli również udział przedstawiciele firmy Aptiv Katarzyna Dołowacka Feliks Różak, a uczelnię reprezentowali prodziekan ds. rozwoju dr hab. inż. Piotr Bogusz, prof. PRz oraz dr inż. Jakub Wojturski z Katedry Metrologii i Systemów Diagnostycznych WEiI, który jest odpowiedzialny za koordynację działań dotyczących współpracy.

Przedmiot umowy

W ramach podpisanej umowy przewiduje się realizację wspólnych projektów dydaktycznych i badawczych, prowadzenie prac badawczo-rozwojowych, prac dyplomowych, doktoratów wdrożeniowych, jak również organizowanie wizyt studyjnych oraz odbywanie praktyk i staży w siedzibie firmy. Głównym założeniem umowy jest utworzenie w Katedrze Metrologii i Systemów Diagnostycznych sponsorowanego laboratorium metrologii, wyposażonego w nowoczesną aparaturę pomiarową oraz infrastrukturę multimedialną. W laboratorium będą się odbywały zarówno zajęcia dydaktyczne dla studentów WEiI, jak i dodatkowe zajęcia prowadzone przez pracowników firmy w ramach warsztatów dla studentów i uczniów szkół ponadpodstawowych, z którymi uczelnia podpisała porozumienia o współpracy.

Firma

Aptiv Services Poland S.A. jest wiodącym producentem systemów związanych z aktywnym bezpieczeństwem w pojazdach samochodowych. Centrum Techniczne Aptiv w Krakowie działa od 2000 r. i zatrudnia ponad 2300 inżynierów oraz ok. 1000 specjalistów korporacyjnych. Jest to jedno z największych i najbardziej innowacyjnych laboratoriów R&D firmy na świecie, w którym powstały m.in. pierwsze systemy sterowania gestami dla motoryzacji oraz technologie aktywnego bezpieczeństwa.

Współpraca

Inicjatorem współpracy z firmą Aptiv, podpisania umowy i utworzenia sponsorowanego Laboratorium Metrologii jest dr inż. Jakub Wojturski z Katedry Metrologii i Systemów Diagnostycznych. Współpraca z firmą Aptiv trwa od 2019 r., kiedy to zorganizowano wizytę studyjną w firmie w ramach projektu POWER. Kolejne wizyty studyjne odbyły się na początku 2020 r. oraz w 2022 r. Od 2022 r. dr Jakub Wojturski organizuje regularne spotkania studentów WEiI z pracownikami firmy w ramach dodatkowych wykładów i warsztatów. W maju 2022 r. odbył się pierwszy „Aptiv day na PRz” obejmujący wykłady, spotkania z pracownikami HR oraz jazdy testowe najnowszymi samochodami z zainstalowaną na pokładzie aparaturą kontrolno-pomiarową.