Podstrona: Transformacja energetyczna przedmiotem obrad Podkarpackiej Rady Innowacyjności / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Transformacja energetyczna przedmiotem obrad Podkarpackiej Rady Innowacyjności

2022-06-24 , red.  Michał Klimczyk
Rozpoczęcie obrad przez przewodniczącego PRI prof. J. Sępa. Obok E. Stanek,

Motywem przewodnim posiedzenia Podkarpackiej Rady Innowacyjności była transformacja energetyczna. Obrad odbyły się pod przewodnictwem prof. dr. hab. inż. Jarosława Sępa, prorektora ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem, w posiedzeniu brał również udział dr hab. inż. Lesław Gniewek, prof. PRz, prorektor ds. nauki, członek Podkarpackiej Rady Innowacyjności, a wystąpienia przygotowali i przedstawili przedstawiciele naszej uczelni.

Przebieg obrad

Przygotowane przez dr. hab. Mariusza Ruszla, prof. PRz oraz dr. Sławomira Wolskiego wystąpienie pt. „Lokalny wymiar polityki energetycznej Polski 2040 - transformacja energetyczna województwa podkarpackiego” spotkało się z szerokim zainteresowaniem członków PRI, podobnie jak prezentacja prof. dr. hab. inż. Jarosława Sępa „Kompleksowa koncepcja zastosowania wodoru jako źródła energii w województwie podkarpackim”. Podczas dyskusji wymieniano poglądy dotyczące kierunków rozwoju energetyki ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy rozwoju w skali województwa. Uczestnicy obrad zgodnie stwierdzili, że konieczne są działania zmierzające do zwiększenia dynamiki rozwoju w dziedzinie energetyki i wyrazili wolę współpracy w tym zakresie. Istotnym wspólnym mianownikiem pojawiającym się w trakcie obrad było stwierdzenie, że przemiany energetyczne nie są dziś wyłącznie powodowane szczytnymi względami środowiskowymi, ale konieczne ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację geopolityczną i gospodarczą.

Podczas posiedzenia dyrektor Departamentu Zarządzania Programem Operacyjnym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego Wojciech Magnowski przedstawił informacje dotyczące bieżącego stanu prac nad Programem Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027. Podsumowując posiedzenie, wicemarszałek województwa podkarpackiego Ewa Draus zwróciła uwagę na duże zasoby finansowe przewidziane w Krajowym Planie Odbudowy na kwestie związane z transformacją energetyczną i zadeklarowała wsparcie inicjatyw energetycznych we wspólnym zabieganiu o środki finansowe na ich realizację.

Podkarpacka Rada Innowacyjności jest organem opiniodawczo-doradczym Zarządu Województwa Podkarpackiego w zakresie polityki wsparcia innowacji i rozwoju przedsiębiorczości. Udział licznych przedstawicieli Politechniki Rzeszowskiej w obradach PRI wzmacnia relacje zewnętrzne uczelni i sprzyja realizacji programów badawczo-rozwojowych z udziałem przedstawicieli lokalnego przemysłu przy wsparciu władz samorządu terytorialnego.