Podstrona: „The Best of polish songs - Piosenka jest dobra na wszystko” / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

„The Best of polish songs - Piosenka jest dobra na wszystko”

2023-05-11 , red.  Anna Worosz
kategoria: Kultura
Chór Akademicki Politechniki Rzeszowskiej,

Koncert „The Best of polish songs-Piosenka jest dobra na wszystko” Chóru Akademickiego Politechniki Rzeszowskiej odbył się pod honorowym patronatem rektora prof. dr. hab. inż. Piotra Koszelnika, marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla oraz prezydenta miasta Rzeszowa Konrada Fijołka. Wydarzenie otworzył prorektor ds. studenckich Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. Grzegorz Ostasz.

Otwarcie

Gospodarzem wydarzenia był Chór Akademicki Politechniki Rzeszowskiej, a patronat medialny objęły: TVP 3 Rzeszów, Telewizja i Portal Internetowy „Kurier Rzeszowski” oraz Akademickie Radio i Telewizja Radio Centrum. Ideą koncertu była prezentacja najpiękniejszych polskich piosenek ostatnich stu lat ,promocja uzdolnionych artystycznie studentów Politechniki Rzeszowskiej oraz młodzieżowego środowiska artystycznego miasta Rzeszowa.

Wydarzenie otworzył prorektor ds. studenckich Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, który podkreślił, że muzyka towarzyszy nam wszędzie w chwilach relaksu, często również w pracy. „Znakomicie oddają to słowa „ Piosenka jest dobra na wszystko” Jeremiego Przybory zawarte w tytule. Dzisiejsi wykonawcy pokazują, że można łączyć pasję do muzyki z niełatwymi studiami technicznymi bądź ekonomicznymi i przygotować kolejne wspaniałe kulturalne wydarzenie”. Prorektor podziękował pani dyrygent i chórzystom za zaangażowanie i przypomniał uczestnikom poprzednie inicjatywy Chóru, m.in. musicale „Halka” oraz poświęcony Ignacemu Łukasiewiczowi.

Głos zabrała również dyrygent Chóru Lidia Chalińska i zarazem kierownik artystyczna koncertu, która cytując Platona, mówiła: „Muzyka daje duszę wszechświatowi, skrzydła umysłowi, lot wyobraźni, a wszystkiemu życie. My do cudownej muzyki dołożyliśmy śpiew i mistrzowski taniec, dzięki czemu powstało to niezwykłe widowisko, które zgromadziło pełną salę słuchaczy i widzów”.

Koncert

Koncert, którego autorem i reżyserem był Paweł Szczygłowski przy współpracy Anny Ziaji, poprowadził uczestników przez historię polskiej muzyki rozrywkowej. Scenografia przedstawiała kawiarnię z stolikami tematycznymi: „Samo życie”, „Marzenie o miłości”, „Zakochani są wśród nas”, „Kobiecy kącik” oraz „Nostalgia”, do których przyporządkowano utwory.

Chór Akademicki PRz rozpoczął koncert legendarnym utworem Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory „Piosenka jest dobra na wszystko”. Następnie widzowie wysłuchali kolejno utworów w wykonaniu solistów: Adriany Maziarz „Och, życie kocham Cię nad życie”, Wiktorii Sasieli „ Ach, jak przyjemnie”, Szymona Dziedzica „Pokaż ,na co Cię stać”, Jagody Kopczak „Józek”, Przemysława Skubla „Warszawa”, Agaty Dudek i Martyny Wrony „Chłopiec z gitarą”, Huberta Łaniosza „Będziesz moją damą”, Kamili Dębińskiej „ Prowadź mnie”, Jakuba Wszołka „Pędzą konie”. W kolejnych prezentacjach wystąpili: Martyna Buczkowska i Piotr Owsianko „ Dumka na dwa serca”, Paulina Halejcio i Sebastian Sitnik „Z tobą chcę oglądać świat”, Dominika Lechocińska „Nieobecni”, Natalia Cioć „Odkryjemy miłość nieznaną”, Rafał Huta „Oczy zielone”, Daria Wiśniewska „Lipstick on the Glass”, Weronika Miśkowicz „Być Kobietą”, Zuzanna Rzucidło „Damą być”, Martyna Buczkowska „Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia”, Martyna Wrona „Supermenka”, Konrad Sitko „Lubię wrać”, Klaudia Mazur „ Aniołom szepnij to”, Justyna Skwirut „Zagubiony”. Nie mogło zabraknąć kultowego utworu „Gdzie się podziały tamte prywatki” w wykonaniu Mateusza Bońkowskiego, który zainicjował wspólną zabawę taneczną na scenie. Podsumowaniem była piękna piosenka z repertuaru Marka Grechuty „Dni, których jeszcze nie znamy” w wykonaniu solisty Piotra Owsianko, do którego dołączyli na finał wszyscy wykonawcy koncertu.

Koncert uświetnił występ tancerzy ze Szkoły Tańca Sportowego „Aksel” Rzeszów pod kierownictwem dyrektor Anny Niedzielskiej: Bartosz Sebzda i Emilii Szeteli, Kamila Brożyny i Oliwii Żelazko, Adama Zygmunta i Gabrieli Słomy, Miłosza Strzały i Kamili Bajdas, Bartosza Zygmunta i Rozalii Sieńko, Piotra Niedzielskiego i Martyny Marszałek. Zaprezentowały się też solistki: Maja Kowalska, Kinga Hajdaś, Katarzyna Buczek oraz Zuzanna Indyka.

Artystycznie, organizacyjnie i promocyjnie wydarzenie wsparli: Klaudia Mazur, Anna Ziaja, Natalia Cioć, Barbara Prus, Mateusz Bońkowski i Tadeusz Urban.

Śpiew solistów Chóru Akademickiego Politechniki Rzeszowskiej oraz wspaniałe obrazy taneczne w mistrzowskim wykonaniu w choreografii Anny Niedzielskiej wywołały wzruszenie widzów i gromkie brawa.