Podstrona: Sukces studentów Wydziału Zarządzania / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Sukces studentów Wydziału Zarządzania

2022-04-27 , red.  Mirosław Sołtysiak
Studenci z Koła Naukowego Finansów i Zarządzania z prorektorem ds. studenckich prof. G. Ostaszem (pierwszy od lewej), dziekanem WZ prof. PRz B. Zatwarnicką-Madurą (pośrodku) i opiekunem koła dr. inż. M. Sołtysiakiem (pierwszy od prawej),

Studenci z Koła Naukowego Finansów i Zarządzania na Wydziale Zarządzania zajęli 2. miejsce w 10. edycji Konkursu FINSIM Liga Akademicka. Organizatorem i pomysłodawcą wydarzenia jest Warszawski Instytut Bankowości, patronat sprawuje Związek Banków Polskich  przy wsparciu Narodowego Banku Polskiego, Bankowego Funduszu Gwarancyjnego oraz Banku Gospodarstwa Krajowego.

Uczestnicy

W konkursie wzięło udział 15 zespołów z uczelni z całej Polski, które na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy banków uczestniczących w konkursie prezentowały przyjętą przez dany bank strategię, omawiały problemy, z jakimi się zmagały oraz działania, dzięki którym udało się przezwyciężyć problemy. Politechnikę Rzeszowską reprezentował zespół zarządzający bankiem VaBank, w którego skład weszli: Natalia Hawro, Paulina Zagórska, Mateusz Piotrowski, Kacper Nowak i Anna Sroka. Wszyscy studenci działają w Kole Naukowym Finansów i Zarządzania, którego opiekunem jest dr inż. Mirosław Sołtysiak.

Przebieg konkursu

Konkurs trwał od 3 stycznia do 28 marca 2022 r. i składał się z ośmiu etapów. Każdy etap odpowiadał kwartałowi w działalności banku. Zespoły konkurowały ze sobą we wszystkich segmentach rynku, zmagając się z problemami dotyczącymi zarządzania bankiem komercyjnym w zmieniającym się środowisku makroekonomicznym symulowanym przez program komputerowy. Sytuacja rynkowa była podawana do wiadomości uczestnikom po każdym etapie konkursu, tak by zespoły mogły podjąć adekwatne decyzje strategiczne. Dotyczyły one zarządzania finansowego, analizy danych, analizy ryzyka, prognozowania, planowania i zarządzania kapitałem. Celem każdego zespołu było maksymalizowanie wartości dla akcjonariuszy, a jego skuteczność oceniano przez cenę akcji oraz uzyskany rating kredytowy.

Podejmując osiem kolejnych decyzji zarządczych, zespół starał się tak kierować działaniami swojej organizacji, aby osiągnąć jak najlepszy wynik, co w efekcie pozwoliło mu utrzymać się przez całą rozgrywkę wśród trzech najlepszych banków. Po sesji finałowej zespół PRz wywalczył 2. miejsce. To bardzo duże osiągnięcie, zwłaszcza że do pierwszego miejsca zabrakło zaledwie kilkadziesiąt groszy za akcję. Wyniki zmagań dowodzą bardzo wyrównanego poziomu umiejętności drużyn i wysokiego poziomu tegorocznej edycji konkursu.

„Podejmując decyzje jako członkowie zarządu banku, mogliśmy zdobyć umiejętności potrzebne w pracy w instytucjach finansowych. Ponadto udoskonalaliśmy umiejętności pracy zespołowej i skutecznego przywództwa w zespole. Dzięki udziałowi w konkursie przełożyliśmy treści teoretyczne nabyte na studiach na praktyczny proces zarządzania bankiem komercyjnym. Serdeczne podziękowania składamy naszemu koordynatorowi dr. inż. Mirosławowi Sołtysiakowi, opiekunowi Koła Naukowego Finansów i Zarządzania, a także dr. Pawłowi Perzowi oraz dr. Wincentemu Kulpie za wsparcie merytoryczne w przygotowaniach do konkursu” – podkreśla Natalia Hawro.