Podstrona: Stypendia Ministra Edukacji i Nauki dla naszych studentów / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Stypendia Ministra Edukacji i Nauki dla naszych studentów

2022-04-11 , red.  Anna Worosz
Stypendyści z przestawicielami władz uczelni i wydziałów,

Wśród wyróżnionych za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe na rok akademicki 2021/2022 znalazło się osiem osób z Politechniki Rzeszowskiej. Laureaci otrzymają wyróżnienie finansowe w wysokości 17 tys. zł.

Stypendyści

Do Ministerstwa Edukacji i Nauki wpłynęło 944 wnioski z całej Polski. Były one oceniane przez zespół 47 ekspertów reprezentujących różne dziedziny nauki i sztuki. Stypendium otrzymało 432 najlepszych studentów reprezentujących niemal wszystkie dyscypliny naukowe i artystyczne. Wśród nich znalazło się osiem osób z Politechniki Rzeszowskiej. Są to:

• z Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa – Konrad Gwiżdż (lotnictwo i kosmonautyka), Mateusz Sałęga (lotnictwo i kosmonautyka), Michał Sołek (lotnictwo i kosmonautyka), Witold Zięba (lotnictwo i kosmonautyka),
  • z Wydziału Chemicznego – Kinga Ślusarczyk (technologia chemiczna),
  • z Wydziału Zarządzania – Natalia Hawro (finanse i rachunkowość), Arkadiusz Olejarz (bezpieczeństwo wewnętrzne), Oksana Romaniec (finanse i rachunkowość).

Zasady przyznawania stypendiów

Wytyczne przyznawania stypendiów dotyczą sposobu oceny wniosków i zastosowanego nowego podejścia do wyłaniania kandydatów do stypendium, które wynika z równości dyscyplin naukowych i artystycznych. Polega ono na przyznawaniu stypendiów w równej liczbie w ramach poszczególnych dyscyplin. W danej dyscyplinie naukowej przyznaje się nie więcej niż 18 stypendiów, co oznacza, że studenci konkurują ze sobą w ramach danej dyscypliny, a nie w ramach całej dziedziny. Taki sposób wyłaniania kandydatów do stypendium ma na celu zapewnienie studentom równego dostępu do stypendiów, niezależnie od dyscypliny, w której studiują.

W wytycznych dotyczących oceny wniosków został wprowadzony dziedzinowy mechanizm wyrównawczy. Oznacza to, że w przypadku wystąpienia niewykorzystanych miejsc w rankingu danej dyscypliny mogą być one przeznaczone dla kandydatów z innych dyscyplin naukowych zaliczanych do tej samej dziedziny nauk.