Przychodnia akademicka już działa
Zgodnie z podpisaną w ubiegłym miesiącu umową 1 grudnia br. rozpoczęła swoją działalność przychodnia akademicka mieszcząca się w budynku J przy ul. Podkarpackiej 1 w Rzeszowie. Jest to wspólna inicjatywa Centrum Medycznego MEDYK i Politechniki Rzeszowskiej.
Kierownikiem przychodni jest lek. med. Karol Radochoński, pracują tam również dwie pielęgniarki, a docelowo przyjmować będą także inni lekarze POZ Centrum Medycznego MEDYK. Przychodnia czynna jest w godz. 7:00–15:00 od poniedziałku do piątku i jest filią przychodni mieszczącej się przy ul. Dąbrowskiego 33A, z której pacjenci przychodni akademickiej mogą również korzystać.
W nowo otwartej przychodni mieści się uczelniany punkt lekarsko-pielęgniarski, punkt pobrań i punkt oznaczeń COVID-19 z osobnym i odpowiednio oznaczonym miejscem. Wykonywane są również szybkie testy diagnostyczne (grypa, angina, CRP), badania (np. spirometria, EKG) i szczepienia. W budynku znajduje się również izolatka przeznaczona dla osób z infekcją. Z usług przychodni mogą korzystać zarówno pracownicy i studenci Politechniki Rzeszowskiej, jak i pacjenci zapisani do lekarzy POZ w Centrum Medycznym MEDYK.
Prof. Piotr Koszelnik, rektor naszej uczelni podkreśla, że uruchomienie przychodni na terenie Politechniki Rzeszowskiej ma zapewnić studentom i pracownikom podstawową opiekę medyczną, tak ważną zwłaszcza wobec zagrożenia epidemicznego. „Obecna sytuacja epidemiczna pokazuje, że zapewnienie pracownikom i studentom szybkiego dostępu do lekarza pierwszego kontaktu jest konieczne. Kształcenie inżynierów oraz prowadzenie badań naukowych powinno się odbywać się w bezpiecznych warunkach. Współpraca Politechniki Rzeszowskiej z Centrum Medycznym MEDYK trwa od wielu lat, a w planach mamy m.in. dalszy rozwój przychodni, umożliwienie pracownikom i studentom dostępu do lekarzy specjalistów i badań profilaktycznych” – powiedział prof. P. Koszelnik.
„Politechnika Rzeszowska jest uczelnią prestiżową. Zawsze mieliśmy dużą przychylność ze strony władz uczelni, kadry i studentów” – mówi lek. med. Stanisław Mazur, prezes Centrum Medycznego MEDYK. „Za nami wiele wspólnych inicjatyw, spotkań, akcji czy szkoleń i bardzo chcemy to kontynuować. Zwłaszcza w dobie pandemii koronawirusa chcielibyśmy zabezpieczyć studentów, pracowników i emerytów, pomagając zdiagnozować nie tylko COVID-19, ale także inne choroby cywilizacyjne” – dodaje, zapewniając, że w planach jest wiele wspólnych akcji i projektów profilaktycznych.