Podstrona: Pracownicy Politechniki Rzeszowskiej w czołówce konkursu na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną „Centrum Wiedzy Cognitarium” / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2020-11-12 , red.  Marta Jagiełowicz
kategoria: Nauka, Wydarzenia

Wykładowcy Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej na kierunku architektura dr inż. arch. Magdalena Szpytma i dr inż. arch. Cezary Szpytma przy współpracy z architektami z ASA-architekci zdobyli wyróżnienie w międzynarodowym konkursie architektonicznym na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej „Centrum Wiedzy Cognitarium” przy ul. Śniadeckich w Koszalinie. Centrum wiedzy ma powstać w ramach rozbudowy kampusu Politechniki Koszalińskiej. Jego główną część ma stanowić uczelniana biblioteka.

W konkursie wzięło udział aż 44 pracowni architektonicznych z kraju i zagranicy. Przewodniczący sądu konkursowego arch. Jerzy Szczepanik-Dzikowski zaznaczył, że „bardzo wiele projektów zaprezentowało ponadprzeciętny wysoki poziom”.

Organizatorzy konkursu dali uczestnikom możliwość wyboru lokalizacji obiektu na terenie Politechniki Koszalińskiej, zachęcając równocześnie do zaprojektowania w ramach nowego obiektu efektownego eksponatu naukowego – wahadła Foucaulta.

Jak podkreśla dr inż. arch. Cezary Szpytma: „Wybraliśmy lokalizację w bezpośrednim sąsiedztwie pomnika Płomienne Ptaki autorstwa Władysława Hasiora i budynku głównego Politechniki Koszalińskiej. Idea projektowa polegała na uhonorowaniu światowej klasy dzieła sztuki poprzez subtelną, eteryczną formę budynku, podobnie jak pomnik płynnie wynurzającego się z otaczającego terenu”. „Zaprojektowaliśmy obiekt zintegrowany z miastem i kampusem uczelni, będący miejscem docelowym miejskich spacerów, tworzący „wzgórze wiedzy” z wnętrzem będącym spójnym przedłużeniem zewnętrznych tarasów. Proponowana koncepcja Cognitarium jest wizją budynku otwartego na otoczenie, miasto i jego mieszkańców. Otwartość ta jest akcentowana na wszystkich polach: od usytuowania i skierowania budynku w kierunku miasta, przez dostępność zewnętrza, transparentność elewacji, po jednoprzestrzenność wnętrza” – dodaje dr inż. arch. Magdalena Szpytma.

„Zaprojektowany przez nas budynek Cognitarum pozbawiony został cech monumentalnych, lecz dzięki zaproponowanej lokalizacji jest widoczny i staje się subtelną dominantą przestrzenną. Ważnym elementem nadającym charakter budynkowi jest wkomponowana w jego bryłę „latarnia” z wahadłem Foucaulta. Latarnia jest elementem widocznym z daleka, w naturalny sposób budzącym zainteresowanie” – twierdzą autorzy.