Podstrona: Politechnika Rzeszowska w projekcie badawczym Techmatstrateg III / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Politechnika Rzeszowska w projekcie badawczym Techmatstrateg III

2021-08-26 , red.  Marta Jagiełowicz
kategoria: Nauka
Dr hab. inż. Marcin Drajewicz, prof. PRz, kierownik Katedry Nauki o Materiałach na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa,

Politechnika Rzeszowska uczestniczy w realizacji projektu pt. „Innowacyjna technologia wytwarzania materiałów przewodowych na bazie stopów Cu-Mg o szczególnych własnościach użytkowych do pracy w wysokich i zmiennych obciążeniach mechanicznych, elektrycznych i termicznych”. Kierownikiem projektu ze strony Politechniki Rzeszowskiej jest dr hab. inż. Marcin Drajewicz, prof. PRz, kierownik Katedry Nauki o Materiałach na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa.

Całkowita wartość projektu wynosi 12 423 832,77 zł, a wartość zadań realizowanych na naszej uczelni 2 200 000,00 zł. Liderem jest Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych, a konsorcjantami są Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Rzeszowska i TELE-FONIKA KABLE S.A.

Cel projektu

Zasadniczym celem projektu jest opracowanie i wdrożenie przemysłowej technologii wytwarzania przewodów ze stopów miedzi z dodatkiem magnezu i innych pierwiastków przeznaczonych do stosowania w górnych sieciach trakcyjnych. Nowością będzie wykorzystanie w ich produkcji złomów poprocesowych. Opracowane wyroby znajdą zastosowanie w nowoczesnych liniach kolejowych intensywnie rozwijanych w Polsce. Zadanie Politechniki Rzeszowskiej będzie polegało na opracowaniu nowych powłok zwiększających trwałość narzędzi stosowanych w produkcji przewodów używanych w sieciach trakcyjnych.

W Laboratorium Badań Materiałów dla Przemysłu Lotniczego opracowane zostaną nowoczesne powłoki na narzędzia na bazie węglików i azotków w procesach PVD i CVD. Wykonane zostaną doświadczalne procesy mające na celu wybranie optymalnych warunków wytwarzania powłok. Badania będą ukierunkowane na wybór optymalnych warunków osadzania powłok, które zapewnią najlepsze właściwości wytrzymałościowe i trwałość. Opracowane powłoki zostaną osadzone na narzędziach, które zostaną przetestowane w warunkach produkcyjnych, a w dalszym etapie wdrożone w procesie technologicznym.