Politechnika Rzeszowska operatorem Laboratorium Międzyuczelnianego
Politechnika Rzeszowska przez kolejne cztery lata będzie zarządzać Laboratorium Międzyuczelnianym w Stalowej Woli. Umowę na utrzymanie naukowo-badawczego obiektu wraz z wyposażeniem 4 stycznia br. podpisał rektor naszej uczelni prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik oraz prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny. Umowa obowiązuje do końca 2024 r.
Zadaniem Politechniki Rzeszowskiej będzie zarówno utrzymanie infrastruktury aparatury badawczej i urządzeń Laboratorium Międzyuczelnianego, jak również prowadzenie prac badawczych i rozwojowych. Uczelnia jako operator laboratorium będzie także inicjatorem projektów badawczo-rozwojowych realizowanych w partnerstwie z jednostkami naukowymi czy przedsiębiorstwami.
Sygnatariusze umowy wyrazili swoje zadowolenie z dotychczasowej współpracy, a także określili swoje nadzieje i oczekiwania na przyszłość. „Bardzo się cieszę, że Politechnika Rzeszowska na kolejny okres zostaje operatorem naszego Laboratorium Międzyuczelnianego, które jest jedną z silnych stron Stalowej Woli pod względem naukowym i gospodarczym. To, że Politechnika Rzeszowska ze swoimi kompetencjami, wizją rozwoju będzie operatorem przez następne cztery lata jest najlepszym świadectwem długotrwałej strategii obecności w Stalowej Woli, rozwoju i wykorzystania swojej kadry oraz potencjału studentów do rozwoju gospodarczego miasta. Dzięki tej współpracy budujemy gospodarkę opartą na wiedzy, a Politechnika Rzeszowska jest liderem tego rozwoju” – mówił Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli. „To Laboratorium ma kluczowe znaczenie dla tego, aby przedsiębiorcy, którzy chcą prowadzić projekty rozwojowe z wykorzystaniem grantów, środków europejskich mogli korzystać z wiedzy i kompetencji uczelni wyższych, jaką jest u nas Politechnika Rzeszowska” – dodał prezydent.
Prezydent Lucjusz Nadbereżny wyraził swoje uznanie dla wszystkich działań, a w szczególności rozbudowy bazy laboratoryjnej, która miała miejsce w ostatnich miesiącach: „Myślę, że sprzęt m.in. do wirtualnego spawania i inne elementy najlepiej świadczą o tym, jak świetnie wyposażony jest Wydział Mechaniczno-Technologiczny w Stalowej Woli. Myśląc o dobrej przyszłości, warto wybrać do studiowania Stalową Wolę i perspektywę wykorzystania praktycznie zdobytej wiedzy w naszej strefie przemysłowej”.
„Jest mi bardzo miło, że w imieniu Politechniki Rzeszowskiej mogłem podpisać porozumienie dotyczące tego, że Politechnika będzie operatorem Laboratorium Międzyuczelnianego. Dzięki temu zwiększy się zakres możliwości badawczych nie tylko Wydziału Mechaniczno-Technologicznego, lecz także całej Politechniki Rzeszowskiej. Dzisiejszy dzień jest szczególny, ponieważ kontynuujemy i rozwijamy wieloletnią współpracę, ale niejako mamy nowe otwarcie. Wychodzimy do przedsiębiorców, do lokalnego biznesu z ofertą badawczą i to jest oferta, na podstawie której biznes, miasto i Politechnika Rzeszowska mogą zbudować coś lepszego z pozytywnymi efektami gospodarczymi. Chciałbym, aby to Laboratorium pracowało dla dobra lokalnego biznesu” – podsumował rektor prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik.