Podstrona: Politechnika Rzeszowska i PWSTE w Jarosławiu podpisały porozumienie o współpracy dydaktycznej i naukowej / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2019-04-04
kategoria: Nauka

Politechnika Rzeszowska podpisała porozumienie o współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Techniczno-Ekonomiczną w Jarosławiu w sprawie wspólnego kształcenia studentów, współpracy dydaktycznej, naukowej i rozwojowej. Porozumienie pozwoli wykorzystać przez obydwie uczelnie możliwości jakie stwarza Ustawa „Konstytucja dla nauki”. Porozumienie podpisano w obecności Jarosława Gowina, wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

Porozumienie podpisali prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej oraz prof. ucz. dr hab. Krzysztof Rejman, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu. W uroczystości wziął udział minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, który odwiedził w czwartek Politechnikę Rzeszowską.

Podpisana umowa zakłada m.in. współpracę przy opracowywaniu programów studiów pierwszego stopnia na kierunkach prowadzonych zarówno na Politechnice Rzeszowskiej jak i Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu. Dotyczy to m.in. kierunków: automatyka i elektronika praktyczna, budownictwo, informatyka, logistyka i spedycja. W ramach umowy kandydaci na pierwszy rok studiów, którzy ze względu na wyczerpaną liczbę miejsc nie zostali przyjęci na Politechnikę Rzeszowską mogą podjąć studia na PWST-E w Jarosławiu. Z kolei absolwenci studiów pierwszego stopnia na PWSTE mogą kontynuować studia na Politechnice Rzeszowskiej.

Prof. Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej podkreślił, że bardzo ważny jest fakt, że podpisanie porozumienia sygnuje swoją osobą minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

- Nasze porozumienie dotyczy prowadzenia i wsparcia wspólnych kierunków studiów o profilu technicznym. Będą realizowane te kierunki studiów, które w planie ma uczelnia w Jarosławiu, i które wkomponowują się w to, co my robimy na Politechnice. Nasza uczelnia gwarantuje wsparcie kadrowe i możliwość przyjścia na studia magisterskie osób, które ukończyły studia pierwszego stopnia w Jarosławiumówił prof. Markowski.

Porozumienie obejmuje również współpracę przy tworzeniu nowych kierunków studiów w PWSTE w Jarosławiu, takich jak mechatronika, mechanika i budowa maszyn, geodezja i kartografia.

Prof. ucz. dr hab. Krzysztof Rejman, rektor PWSTE w Jarosławiu mówił, że żadna uczelnia nie może działać jak samotna wyspa, potrzebna jest współpraca, a nowa ustawa o szkolnictwie wyższym daje nam takie możliwości, które kierowana przez niego uczelnia chce wykorzystywać. Rektor dodał, że porozumienie z Politechniką Rzeszowską jest szansą dla jego uczelni.

- Dla nas jest to wielka szansa na to, żebyśmy mogli rozwijać się i jeszcze lepiej kształcić na poziomie licencjackim i inżynierskim. Chcemy otwierać nowe kierunki i dzięki tej współpracy będziemy mogli to robić sprawniej. Będę zachęcał inne uczelnie, abyśmy tworzyli taką sieć współpracymówił rektor Rejman.

Według obecnego w Rzeszowie wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina podpisane porozumienie to ważny moment podkreślający słuszność kierunku, który wspólnie środowiska akademickie i rząd obrały trzy lata temu, gdy rozpoczęły się prace nad nową ustawą o szkolnictwie wyższym. Minister podkreślił, że polskie uczelnie dobrze kształcą, zwłaszcza na potrzeby gospodarki. Powinny one współpracować ze sobą i konkurować ze światem. Minister Gowin zaznaczył, że Politechnika Rzeszowska dzięki planom rozwojowym może być w jeszcze większym stopniu kołem zamachowym rozwoju całego regionu.

- Jestem przekonany, że uczelnia w Jarosławiu z tej współpracy wyniesie bardzo wiele korzyści. Dla Politechniki Rzeszowskiej jest to natomiast szansa, aby Ci młodzi mieszkańcy Podkarpacia i całej Polski, którzy nie mają możliwości podjęcia studiów licencjackich w Rzeszowie z uwagi na ograniczoną ilość miejsc w stosunku do chętnych wykształcili się w Jarosławiu i następnie dobrze przygotowani przy udziale kadry PRz będą trafiać na studia magisterskie na PRz – mówił minister Jarosław Gowin.