Politechnika podpisała umowę z Centrum Medycznym MEDYK
Rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Piotr Koszelnik i prezes Zarządu Centrum Medycznego MEDYK Stanisław Mazur podpisali umowę o współpracy. Dotyczy ona w pierwszej kolejności ponownego utworzenia na terenie miasteczka akademickiego naszej uczelni przychodni akademickiej od 1 grudnia br., która będzie świadczyć podstawową opiekę zdrowotną dla studentów, doktorantów i pracowników uczelni.
W spotkaniu uczestniczyli rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem prof. Jarosław Sęp, kanclerz mgr inż. Andrzej Sowa, dyrektor Centrum Fizjoterapii i Sportu mgr Jerzy Pająk, zastępca dyrektora ds. sportu i organizacji CFiS mgr inż. Grzegorz Sowa, prezes Zarządu Centrum Medycznego MEDYK Stanisław Mazur, dyrektor medyczny Gabriela Skorwider-Tucka, dyrektor ds. rozwoju Tomasz Brud, kierownik Działu Promocji Agnieszka Gocek.
JM Rektor prof. Piotr Koszelnik podkreślił, że współpraca Politechniki Rzeszowskiej i Centrum Medycznego MEDYK trwa od wielu lat, a ponowne uruchomienie przychodni w budynku uczelni ma zapewnić studentom i pracownikom podstawową opiekę medyczną, tak ważną zwłaszcza wobec zagrożenia epidemicznego. "Politechnika Rzeszowska to uczelnia techniczna ukierunkowana na tworzenie nowej wiedzy w zakresie badań związanych z dyscyplinami inżynieryjno-technicznymi i kształceniem inżynierów. Powinno się to odbywać w warunkach bezpiecznych, a obecna sytuacja pokazuje, że taka opieka jest bardzo potrzebna". Rektor podkreślił, że jest to pierwszy krok w zacieśnianiu współpracy, która będzie realizowana również w innych obszarach.
Stanisław Mazur przypomniał, że współpraca między Politechniką Rzeszowską a MEDYKIEM trwa od 2000 r.: "Politechnika Rzeszowska jest uczelnią prestiżową. Jest to miejsce, w którym elitarna grupa naukowców prowadzi badania na wysokim poziomie. Tutaj kształcą się przyszli inżynierowie, tutaj jest nauka i wysoka jakość." Podkreślił również, jak bardzo ważna jest profilaktyka, edukacja i zapobieganie oraz wykrywanie wielu schorzeń: "Zawsze mieliśmy dużą przychylność ze strony władz uczelni, kadry i studentów. Zrobiliśmy wiele wspólnych inicjatyw, spotkań, akcji czy szkoleń i bardzo byśmy chcieli, aby to było kontynuowane. W dobie pandemii chcielibyśmy zabezpieczyć studentów, pracowników i emerytów, pomagając zdiagnozować nie tylko COVID-19, ale także inne choroby cywilizacyjne. I po to właśnie powstaje placówka na terenie uczelni".
Zgodnie z umową Politechnika Rzeszowska udostępni pomieszczenia Centrum Medycznemu MEDYK na potrzeby prowadzenia przychodni, którą będzie kierował specjalista medycyny rodzinnej Karol Radochoński. Ponadto w ramach współpracy pracownicy MEDYKA będą przeprowadzać szkolenia dla studentów, m.in. dotyczące szkodliwości palenia papierosów, nadużywania alkoholu czy narkotyków. W planach są także badania profilaktyczne dotyczące np. układu krążenia w ramach medycyny pracy, a także wprowadzenie wideoporad dla pacjentów.