Podstrona: Podróże kształcą, zwłaszcza te w ramach programu Erasmus+ / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Podróże kształcą, zwłaszcza te w ramach programu Erasmus+

2020-10-07 , red.  Anna Worosz
Podróże kształcą, zwłaszcza te w ramach programu Erasmus+

Studia za granicą to marzenie wielu młodych ludzi. Politechnika Rzeszowska pomaga spełnić to marzenie przez realizację programu Erasmus+. Program umożliwia zagraniczną wymianę studencką dofinansowaną przez Unię Europejską na studia lub praktykę zagraniczną. Do odważnych świat należy, zachęcamy więc do skorzystania z tej szansy.

Każdy z uczestników otrzymuje grant na pokrycie różnicy kosztów utrzymania. W przypadku studiów wynosi on od 450 EUR do 520 EUR miesięcznie w zależności od kraju i dodatkowo 200 EUR dla studentów otrzymujących stypendium socjalne, w przypadku praktyk jest to grant miesięczny od 550 EUR do 620 EUR. Po zaliczeniu semestru na uczelni partnerskiej uczestnik otrzymuje na podstawie świadectwa z tej uczelni zaliczenie semestru na uczelni macierzystej. Pracownicy Działu Współpracy Międzynarodowej dopilnują, aby każdy wyjeżdżający miał uzgodnione wcześniej przedmioty, miejsce zakwaterowania oraz zapewnioną opiekę ze strony zagranicznej uczelni.

Podania na studia i praktykę za granicą w ramach programu Erasmus+ na semestr letni 2020/2021 można składać do 20 października br. w bud. V, II piętro, pokój nr 213 i 214. Najlepiej zwrócić się o pomoc do pracowników Działu Współpracy Międzynarodowej Politechniki Rzeszowskiej – mgr Joanny Ruszel i mgr Katarzyny Kadaj-Kucy, które udzielą wyczerpujących informacji na temat studiów w ramach programu Erasmus+ (jruszel@prz.edu.pl, k.kadaj@prz.edu.pl), mgr Maria Warzybok-Lech pomoże natomiast w wyborze praktyk (m.warzybok@prz.edu.pl).

Politechnika Rzeszowska ma w ofercie 74 umowy bilateralne z uczelniami partnerskimi oraz 27 umów z firmami m.in. z: Belgii, Brazylii, Bułgarii, Cypru, Czech, Danii, Holandii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Islandii, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Turcji, Włoch. Istnieje również możliwość wyjazdu do firmy znalezionej przez studenta. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: https://dwm.prz.edu.pl.

Wyjazd pozwala na zdobycie wiedzy i pogłębienie znajomości języka obcego. Umożliwia także poznanie nowych metod nauczania i języka branżowego. Podczas takiej wymiany studenci chodzą na wykłady, ćwiczenia, zdają egzaminy i uczestniczą aktywnie w życiu studenckim. Często mają możliwość wzięcia udziału w kursach lokalnego języka dla studentów zagranicznych, nawiązania przyjaźni na całym świecie, a co najważniejsze doświadczyć miejscowych zwyczajów, świąt, kuchni itp.