Podstrona: Otwarcie RoboLAB Local STEM Incubator / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Otwarcie RoboLAB Local STEM Incubator

2022-06-13 , red.  Marta Jagiełowicz
Od lewej: prof. J. Sęp, M. Darecki, K. Stachowska, M. Samolej, J. Sawicka, W. Ortyl,

10 czerwca oficjalnie otworzono RoboLAB – Local STEM Incubator – miejsce, gdzie młodzież będzie mogła znaleźć przestrzeń do rozwijania swoich kompetencji w robotyce oraz zrozumieć, czym ona jest i jakie możliwości daje. RoboLAB mieści się na terenie kampusu Politechniki Rzeszowskiej.

RoboLAB – Local STEM Incubator to projekt Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, który ma na celu zwiększanie kompetencji przyszłości uczniów szkół średnich, w tym kluczowych kompetencji miękkich. Będzie się to odbywać w ramach organizowanych warsztatów, spotkań z ekspertami i szkoleń. RoboLAB będzie nie tylko przestrzenią do budowy robotów, lecz także miejscem spotkań i wymiany doświadczeń dla wszystkich tych, którzy interesują się robotyką.

Partnerzy RoboLAB

Partnerem strategicznym RoboLAB jest Pratt&Whitney Rzeszów, a partnerami głównymi – Województwo Podkarpackie, Miasto Rzeszów oraz Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, na której terenie został zlokalizowany RoboLAB. W wydarzeniu uczestniczyli wiceprezydent Rzeszowa Krystyna Stachowska, wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, prezes  Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza Marek Darecki, dyrektor generalny Pratt&Whitney Rzeszów Marcin Samolej. Politechnikę Rzeszowską reprezentowali: prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem, członek Zarządu Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp, prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Grzegorz Ostasz oraz dziekan Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa dr hab. inż. Adam Marciniec, prof. PRz.

Politechnika Rzeszowska od początku funkcjonowania Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza angażowała się w podejmowane przez nią działania. Jak podkreślał prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp, tego typu inicjatywy nie są dziełem przypadku, lecz efektem długotrwałej współpracy: „RoboLAB to nowa formuła kształcenia umiejętności. Musimy szukać innowacyjnych form kształcenia, tak aby to, co chcemy przekazać młodzieży do niej trafiało, a niektóre umiejętności muszą być kształtowane wcześniej. RoboLAB to właśnie jedno z takich przedsięwzięć, w którego działania Politechnika będzie się aktywnie włączać”.

Zawody robotyczne XChallenge

Aby móc skorzystać z zajęć, należy założyć drużynę, znaleźć opiekuna i przystąpić do pracy. Zajęcia dzięki finansowemu wsparciu partnerów będą bezpłatne. Fundacja wraz z partnerami co roku w listopadzie będzie organizować międzynarodowe zawody robotyczne XChallenge, w których jedną z konkurencji będzie Task Hunters. Konkurencja ta dedykowana jest robotom zadaniowym, których budowania uczniowie będą się uczyć w ramach zajęć w RoboLAB. Pracownicy naukowi naszej uczelni – eksperci z robotyki, mechaniki, automatyki, programowania itp., będą merytorycznie wspierać ten projekt. W zawodach drużyny będą walczyły o wysokie nagrody finansowe, płatne staże i praktyki dla laureatów oraz dodatkowe punkty w procesie rekrutacji na uczelnie wyższe. Fundacja podpisała m.in. porozumienie z Politechniką Rzeszowską, która takie punkty przyzna laureatom zawodów.