Podstrona: Ogólnopolska gala Rankingu Najlepszych Liceów i Techników 2022 / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Ogólnopolska gala Rankingu Najlepszych Liceów i Techników 2022

2022-01-14 , red.  Anna Worosz
Prof. P. Koszelnik z przedstawicielami wyróżnionych szkół z województw podkarpackiego, małopolskiego i lubelskiego,

12 stycznia br. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie odbyła się ogólnopolska gala XXIV Rankingu Najlepszych Liceów i Techników 2022 przygotowanego przez miesięcznik „Perspektywy”. Politechnikę Rzeszowską reprezentował rektor prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik.

Przebieg spotkania

Uczestników, rektorów i prorektorów uczelni wyższych, dyrektorów szkół i techników, przedstawicieli władz lokalnych oraz młodzież przywitał rektor SGH dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH, gospodarz tego wydarzenia. Pomysłodawca edukacyjnych rankingów i prezes Perspektywy Press Waldemar Siwiński, gratulując wyników przedstawicielom szkół, powiedział: „Dziękuję państwu za zaangażowanie i wiarę w to, że nasz ranking, który jest tworzony przez trzy obiektywne grupy: dyrektorów OKE, przewodniczących komitetów głównych olimpiad przedmiotowych i rektorów polskich uczelni, ma ogromną merytoryczną wartość”. Przedstawicielom najlepszych szkół gratulowała także prof. dr hab. Barbara Marcinkowska, przewodnicząca kapituły rankingu i rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej.

Następnie odbyło się wręczenie dyplomów przedstawicielom najlepszych liceów i techników z poszczególnych województw. Rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Piotr Koszelnik wręczył dyplomy zwycięskim szkołom z trzech województw: podkarpackiego, lubelskiego i małopolskiego. Gratulując wyróżnionym szkołom, mówił m.in.: „Wierzę, że absolwenci tych szkół będą rozwijać swoje zainteresowania i budować swoją przyszłość na uczelniach tych trzech województw, w tym na Politechnice Rzeszowskiej, na którą serdecznie zapraszam”.

O rankingu

Głównymi adresatami rankingu są uczniowie i ich rodzice, którzy muszą podjąć ważną decyzję związaną z wyborem dalszej ścieżki kształcenia. Ranking „Perspektyw” ma pomóc młodym ludziom dokonać wyboru liceum lub technikum, które następnie ułatwią im dostanie się na wymarzone studia i zdobycie wymarzonego zawodu. Informacje mogą czerpać z pięciu rankingów, w tym dwóch głównych: Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2022 i Rankingu Techników 2022 oraz trzech ogólnopolskich rankingów dodatkowych: Rankingu Maturalnego Liceów Ogólnokształcących 2022Rankingu Maturalnego Techników 2022 oraz Rankingu Szkół Olimpijskich 2022.

W tegorocznym rankingu wzięto pod uwagę dane 1256 liceów ogólnokształcących i 1165 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2021 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a średnie wyniki z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

Przygotowano również podrankingi wojewódzkie (oddzielne dla liceów i techników). Wszystkie rankingi obejmujące łącznie ponad 1500 najlepszych liceów i techników w Polsce opublikowano na portalu edukacyjnym: www.licea.perspektywy.pl, www.technika.perspektywy.pl