Podstrona: O nowym kierunku „Inżynierii farmaceutyczna” w Radiu Rzeszów / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

O nowym kierunku „Inżynierii farmaceutyczna” w Radiu Rzeszów

2020-04-27
O nowym kierunku „Inżynierii farmaceutyczna” w Radiu Rzeszów

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu o nowym kierunku studiów na Wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej "Inżynieria farmaceutyczna". Redaktor Radia Rzeszów Janusz Jaracz rozmawiał z dr inż. Joanną Wojturską, Prodziekanem ds. kształcenia.

Podczas rozmowy zostały poruszone zagadnienia dotyczące m.in.: idei utworzenia kierunku, atutów inżynierii farmaceutycznej, możliwości podjęcia zatrudnienia po ukończeniu studiów oraz procesu kształcenia.

Więcej informacji o kierunku i studiach w wywiadzie.

Od roku akademickiego 2020/2021 na Politechnice Rzeszowskiej rozpocznie się kształcenie w ramach nowego kierunku studiów pierwszego stopnia „Inżynieria farmaceutyczna”. To kierunek, który jest odpowiedzią na wzrastające zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu inżynierii procesów wytwarzania wyrobów farmaceutycznych, parafarmaceutyków, suplementów diety, produktów weterynaryjnych i kosmetyków.

Nowy kierunek to innowacyjne połączenie inżynierii, technologii chemicznej i farmacji, które zaowocuje obecnością na rynku pracy inżynierów chemików bardzo dobrze znających i rozumiejących specyfikę zarówno produkcji farmaceutycznej, jak również standardy produkcji obowiązujące wytwórców suplementów diety czy wyrobów weterynaryjnych.

Absolwent kierunku studiów inżynieria farmaceutyczna będzie inżynierem przygotowanym do rozwiązywania problemów związanych z produkcją wyrobów farmaceutycznych oraz projektowaniem i eksploatacją urządzeń, procesów i systemów niezbędnych w przemyśle farmaceutycznym i branżach pokrewnych.

Branża farmaceutyczna jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów zarówno w Polsce, jak i na świecie. Rynek farmaceutyczny w Polsce to jeden z najbardziej dochodowych w kraju. Z tego względu regionalne strategie innowacji kładą szczególny nacisk na rozwój badań naukowych i innowacji oraz na kształcenie kadr w dziedzinie inteligentnych specjalizacji wiodących, a sektor przemysłowy (z chemicznym i farmaceutycznym) w województwie podkarpackim należy do strategicznych sektorów gospodarki, ujętych w strategii rozwoju regionalnego, obok sektora lotniczego i informatycznego. Wydział Chemiczny dysponujący bardzo dobrą bazą lokalową, nowoczesną i unikatową aparaturą oraz sprzętem wspierającym realizowane zadania badawcze w dziedzinie inżynierii chemicznej i procesowej, w tym farmaceutycznej, z powodzeniem sprosta tym wyzwaniom.