Podstrona: O biznesie w Politechnice Rzeszowskiej. Konferencja ZUS / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

O biznesie w Politechnice Rzeszowskiej. Konferencja ZUS

2016-09-23 , red.  Artur Polakiewicz
O biznesie w Politechnice Rzeszowskiej. Konferencja ZUS

22 września br. na Politechnice Rzeszowskiej odbyła się konferencja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) pt.„Podkarpacie dla biznesu”.

To druga edycja tego typu przedsięwzięcia, ale tym razem w wydaniu ogólnopolskim. Konferencja jest elementem akcji „Społeczna Podkarpacka Akademia Najlepszych Praktyk” (SPANP). Głównym jej celem jest zgromadzenie w jednym miejscu przedstawicieli urzędów, instytucji publicznych, samorządów, stowarzyszeń i fundacji mogących wspierać przedsiębiorców swoją wiedzą i zakresem działalności.

Wśród zaproszonych gości była m.in. wojewoda podkarpacki — Ewa Leniart, która mówiła o tym jak ważne jest stworzenie warunków dla rozwoju przedsiębiorczości zarówno w regionie jak i w całym kraju. To jeden z elementów strategii odpowiedzialnego rozwoju. Wojewoda podkreślała, że postęp regionu skutecznie łączy tradycję z nowoczesnością. Konferencja wpływa na ten postęp, ponieważ stwarza możliwości aby dzielić się doświadczeniami i zwracać uwagę na problemy, aby w styczności z tymi, którzy mają wpływ na ich niwelowanie, nastąpiło polepszenie warunków prowadzenia działalności gospodarczej.

Konferencję zainaugurował Stanisław Wasilewski – dyrektor ZUS w Rzeszowie, który opowiadał m.in. o powodach zainicjowania akcji SPANP, w tym także samej konferencji. Chcieliśmy, aby z przedsiębiorcami spotykali się eksperci z różnych dziedzin mogących wspomóc interdyscyplinarną wiedzą z zakresu funkcjonowania biznesu - mówił.

Wśród prelegentów był także dr inż. Dariusz Wyrwa z Politechniki Rzeszowskiej, który opowiadał o roli uczelni w podnoszeniu innowacyjności gospodarki i rozwoju biznesu. Ponadto rozmawiano o przeszkodach w rozwoju biznesu, o tym, jak utworzenie Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego Aeropolis wpływa na rozwój regionu, o ulgach w spłacie należności z tytułu składek ubezpieczeniowych, o najczęstszych nieprawidłowościach stwierdzonych przez inspektorów pracy, nowelizacji ustawy "Prawo zamówień publicznych" i in.

Przedsiębiorcom porad udzielali m.in. przedstawiciele ZUS, Business Centre Club, Agencji Rozwoju Regionalnego MARR, RARR, Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Kontroli Skarbowej, UOKiK o. Rzeszów, Izby Skarbowej w Rzeszowie.

Politechnika Rzeszowska była współgospodarzem przedsięwzięcia. Z ramienia uczelni organizowało ją Centrum Innowacji i Transferu Technologii.

KH