Podstrona: Nominacja profesorska dr. hab. Marcina Jurgilewicza / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Nominacja profesorska dr. hab. Marcina Jurgilewicza

2023-10-17 , red.  Anna Worosz
Nominacja profesorska dr. hab. Marcina Jurgilewicza

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda postanowieniem z dnia 7 września 2023 r. nadał tytuł profesora nauk społecznych w dyscyplinie nauki o polityce i administracji. dr. hab. Marcinowi Jurgilewiczowi z Zakładu Prawa i Administracji na Wydziale Zarządzania.

Prof. dr hab. Marcin Jurgilewicz ukończył studia na kierunku prawo na Wydziale Prawa i Administracji oraz studia na kierunku politologia na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W latach 2019-2020 był dziekanem Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej i kierownikiem Zakładu Nauki o Bezpieczeństwie. Aktualnie pełni funkcję Przewodniczącego Rady Dyscypliny Nauki o Bezpieczeństwie Politechniki Rzeszowskiej, jest również jest ekspertem I Zespołu Nauk Społecznych Polskiej Komisji Akredytacyjnej przy dyscyplinach naukowych: nauki o bezpieczeństwie i nauki prawne. Został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2020) oraz Brązowym  Krzyżem Zasługi (2021).

Prof. Marcin Jurgilewicz jest autorem i współautorem publikacji dotyczących funkcjonowania państwa, administracji publicznej oraz poświęconych problematyce bezpieczeństwa wewnętrznego, zwłaszcza bezpieczeństwa zgromadzeń, bezpieczeństwa i porządku ruchu drogowego, bezpieczeństwa energetycznego, ochrony środowiska, a także problematyki dotyczącej środków przymusu bezpośredniego i broni palnej oraz wybranych zagadnień z zakresu prawa karnego i administracyjnego. W obszarze jego zainteresowań badawczych znajduje się także instytucja mediacji, jako jedna z polubownych metod rozwiązywania sporów prawnych.