Podstrona: Krynica Forum 2023 / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Krynica Forum 2023

2023-09-25 , red.  Anna Worosz
Uczestnicy panelu. Pierwszy z lewej prof. P. Koszelnik,

Hasłem przewodnim Krynica Forum 2023, które odbyło się w Krynicy-Zdroju, było „Empowering the region”. W wydarzeniu wzięli udział liderzy polityki, biznesu, nauki i kultury, aby rozmawiać o kluczowych kwestiach globalnych i regionalnych. Politechnikę Rzeszowską reprezentował rektor prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik.

Program

Program spotkania obejmował kluczowe wymiary nowej architektury bezpieczeństwa: bezpieczeństwo strategiczne, energetyczne i klimatyczne. Ważną częścią wydarzenia było Forum Koreańsko-Polskie, w ramach którego prowadzono dyskusje: „Koreańsko-polskie partnerstwo strategiczne: dotychczasowe wyniki i nowe kierunki”, „Współpraca w obszarze handlu, inwestycji i łańcuchów dostaw”, „Współpraca w obszarze obronności”, „Wojna, gospodarka, handel. Polsko-koreańskie relacje gospodarcze w nowej sytuacji geopolitycznej”.

Podczas Krynica Forum odbyło się sześć ścieżek tematycznych: „Biznes i gospodarka”, „Ukraina – wsparcie, współpraca, odbudowa”, „Bezpieczeństwo klimatyczne”, „Bezpieczeństwo energetyczne”, „Bezpieczeństwo strategiczne” i „Patrząc w przyszłość”. W ramach poszczególnych paneli poruszano problemy m.in. wsparcia polskiego biznesu i przedsiębiorczości w trudniejszych warunkach gospodarczych, energetyki jądrowej, gospodarki przyszłości, rozwoju sztucznej inteligencji. Podczas panelu „Polska wobec wojny na Ukrainie. Wyzwania, prognozy i nowa strategia bezpieczeństwa” skoncentrowano się na analizie wpływu konfliktu na Ukrainie na polskie bezpieczeństwo.

Sektor akademicki

W rozważaniach o tematyce gospodarczej i infrastrukturalnej wzięli także udział rektorzy Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Krakowskiej, Politechniki Rzeszowskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz Wyższej Szkoła Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu. Rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Piotr Koszelnik wziął udział w debacie pt. Kosmiczny przemysł szanse i wezwania dla Polski”. Rektorzy rozmawiali o rozwoju przemysłu kosmicznego, a także wykorzystaniu sztucznej inteligencji i pracach nad komputerem kwantowym.