Podstrona: Jubileuszowe XXV Międzynarodowe Seminarium Metrologów / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Jubileuszowe XXV Międzynarodowe Seminarium Metrologów

2021-12-21 , red.  Anna Szlachta
Jubileuszowe XXV Międzynarodowe Seminarium Metrologów

Jubileuszowe XXV Międzynarodowe Seminarium Metrologów (MSM) „Metody i technika przetwarzania sygnałów w pomiarach fizycznych” odbyło się 8 grudnia br. na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki . Podobnie jak w latach ubiegłych, seminarium zostało zorganizowane w ramach współpracy Katedry Metrologii i Systemów Diagnostycznych Politechniki Rzeszowskiej i Katedry Technologii Informacyjno-Pomiarowych Politechniki Lwowskiej.

Historia seminarium

Międzynarodowe Seminarium Metrologów jest owocem wieloletniej współpracy pracowników Katedry Metrologii i Systemów Diagnostycznych Politechniki Rzeszowskiej i  Katedry Technologii Informacyjno-Pomiarowych Narodowego Uniwersytetu „Lwowska Politechnika”.

I Międzynarodowe Seminarium Metrologów zorganizowano 26 listopada 1993 r. Inicjatorami tego wydarzenia byli doc. Romuald Borek, kierownik Zakładu Metrologii i Systemów Pomiarowych Politechniki Rzeszowskiej i prof. dr hab. inż. Bohdan Stadnyk, kierownik Katedry Technologii Informacyjno-Pomiarowych Narodowego Uniwersytetu Lwowska Politechnika. MSM początkowo odbywało się jako jednodniowe warsztaty służące wymianie myśli i osiągnięć technicznych pracowników tych dwóch zaprzyjaźnionych jednostek. Dodatkowym wynikiem tych spotkań była możliwość bliższego poznania historii i kultury Polski oraz Ukrainy.

Z czasem formuła seminarium ewaluowała. W obradach III MSM udział wzięli przedstawiciele kolejnych ośrodków naukowo-badawczych, a także regionalnego przemysłu. Od wielu lat głównym celem seminarium jest wymiana doświadczeń naukowych i dydaktycznych oraz rozwijanie współpracy z zakresu metrologii pomiędzy uczelniami w Polsce i za granicą, szczególnie w Euroregionie Podkarpackim. Ze względu na sytuację epidemiczną spowodowaną pandemią COVID-19 jubileuszowa edycja MSM'2021 odbyła się w formie zdalnej z wykorzystaniem systemu KRK Politechniki Rzeszowskiej.

Przebieg wydarzenia

Należy podkreślić, że po raz pierwszy od wielu lat na seminarium zabrakło Kazimierza Brydaka, wieloletniego sekretarza seminarium. Ta edycja była również ostatnią, której przewodniczył prof. Bogdan Stadnyk z Politechniki Lwowskiej, przewodniczący Komitetu Naukowego MSM. W obradach uczestniczyła natomiast nowa kierownik Katedry Technologii Informacyjno-Pomiarowych Narodowego Uniwersytetu „Lwowska Politechnika” prof. Tatiana Bubela, z którą liczymy na dalszą owocną współpracę.

W seminarium wzięło udział ponad 30 uczestników z Polski i Ukrainy. Byli to zarówno przedstawiciele instytucji naukowych, jak i specjaliści praktycy zainteresowani stosowaniem aplikacji inżynierskich w zakładach przemysłowych i ośrodkach badawczo-rozwojowych. W ramach trzech sesji obrad przedstawiono 15 referatów naukowych. Szczegółowy program MSM'2021 jest dostępny na stronie konferencji: https://msm21.prz.edu.pl.

Odbyła się także sesja pt. „Wybrane problemy metrologii” związana z realizacją zadania 6. projektu „Regionalne Centrum Doskonałości Automatyki i Robotyki, Informatyki, Elektrotechniki, Elektroniki oraz Telekomunikacji Politechniki Rzeszowskiej”. Ostatnia sesja obrad była poświęcona dydaktyce i umożliwiła wymianę doświadczeń dotyczących realizacji prac dyplomowych inżynierskich oraz projektów inżynierskich w różnych ośrodkach krajowych i zagranicznych.

Referaty przedstawione podczas MSM'2021 zostaną poddane recenzjom członków Komitetu Naukowego, a wybrane prace zostaną opublikowane w czasopiśmie „Przegląd Elektrotechniczny” w 2022 r.

Sponsorami tegorocznej edycji MSM były PGE Dystrybucja S.A Odział Rzeszów i Stowarzyszenie Elektryków Polskich Oddział w Rzeszowie.

W przyszłym roku Komitet Metrologii i Aparatury Naukowej Polskiej Akademii Nauk planuje organizację IX Kongresu Metrologii, dlatego kolejne MSM odbędzie się w 2023 r.