Podstrona: International Day 2023 / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

International Day 2023

2023-10-23 , red.  Monika Stanisz, Marta Jagiełowicz
International Day 2023,

Początkiem października na Politechnice Rzeszowskiej powitaliśmy nowych studentów programu Erasmus i ścieżki ’free mover’. Jest to wyjątkowy semestr, gdyż po raz pierwszy w 25-letniej historii tego programu na uczelni gościmy tak dużą liczbę studentów wymiany akademickiej. 72 studentów z Hiszpanii, Włoch, Grecji, Portugalii, Turcji, Niemiec, Gruzji, Kazachstanu, Uzbekistanu, Litwy i Meksyku rozpoczęło semestralne, a niektórzy roczne studia na Politechnice Rzeszowskiej.

Spotkanie otworzył prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Grzegorz Ostasz wraz z prorektorem ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem prof. dr. hab. inż. Jarosławem Sępem, życząc wszystkim udanego wydarzenia.

Stoiska studentów międzynarodowych

Studenci międzynarodowi z zaangażowaniem wykonali swoje stoiska. W grupach przygotowali przepyszne dania regionów krajów, z których pochodzą. Można było spróbować uzbeckiego plowu, kazachskich kulek serowych kurut, tureckiego mercimek köftesi i ajranu, portugalskich ciasteczek kokosowych czy też meksykańskich tortilli z guacamole. Wszystkie dania wyglądały smakowicie i bardzo szybko zniknęły ze stołów.

Do wydarzenia dołączyli także studenci z Wietnamu, którzy zaprezentowali kulturę i regionalne kulinaria, biuro IASTE promujące wyjazdy na praktyki, a także studenci PRz – absolwenci programu Erasmus, którzy wrócili z wymiany w hiszpańskiej uczelni Universidad Rey Juan Carlos.

Promocja programu Erasmus

Studenci mogli dowiedzieć się więcej o zasadach wyjazdu w ramach programu Erasmus od pracowników Działu Współpracy Międzynarodowej, którzy na stoisku udzielali szczegółowych informacji dotyczących wyboru przedmiotów, organizacji pobytu czy też wysokości przydzielanego grantu.

Stoiska odwiedzali pracownicy i studenci PRz, studenci zagraniczni studiujący na innych rzeszowskich uczelniach oraz mieszkańcy Rzeszowa chcący poczuć klimat przebywania w międzynarodowym środowisku.

Wydarzenie ma na celu promocję programu wśród studentów Politechniki Rzeszowskiej oraz integrację studentów międzynarodowych w środowisko akademickie i lokalne.

Pracownicy Działu Współpracy Międzynarodowej dziękują wszystkim za liczne przybycie , a studentom międzynarodowym za zaangażowanie w przygotowanie stoisk.