Podstrona: "Innowacyjne środki techniczne determinantą zrównoważonego rozwoju ekologicznych gospodarstw rolnych" – nowość Oficyny Wydawniczej / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2020-07-03

Monografia „Innowacyjne środki techniczne determinantą zrównoważonego rozwoju ekologicznych gospodarstw rolnych” przedstawia sposoby zmechanizowania wielu ciężkich prac przy produkcji, pozyskiwaniu plonu oraz jego obróbce, w odniesieniu do roślin energetycznych i wykorzystania energii promieniowania słonecznego. Obecnie, w związku z rosnącym zainteresowaniem wykorzystania roślin zielarskich w koncepcji innowacyjnej biogospodarki, autorzy podjęli działania zmierzające do opracowania niekonwencjonalnych urządzeń wspomagających proces konserwacji biomasy zielarskiej. Przedstawione rozwiązania techniczne innowacyjnych maszyn i urządzeń wykorzystanych w mechanizacji produkcji ziół i ich obróbki wpisują się w trend zastępowania syntetycznych antybiotyków w żywieniu zwierząt ich odpowiednikami pochodzenia naturalnego. Ze względu na prostą konstrukcję zaproponowanych urządzeń wykorzystujących ogólnie dostępną energię promieniowania słonecznego mogą znaleźć zastosowanie w małych i średnich gospodarstwach rolnych, w tym o charakterze agroturystycznym.

W opracowaniu przybliżono potencjalnemu inwestorowi przedsięwzięć gospodarczych oddziałujących na środowisko lub mogących na nie oddziaływać kolejność postępowania oraz wymagane dokumenty pozwalające uniknąć nieporozumień na etapie procedury administracyjnej. Przedstawiono wybrane problemy wynikające z relacji pomiędzy inwestorem przedsięwzięcia a organami kontrolującymi postępowanie zgodnie z procedurą oceny oddziaływania na środowisko oraz problemy z zakresu wdrażania przedsięwzięć zgodnych z zasadami rozwoju zrównoważonego.

Inspirację do opracowania prezentowanej monografii autorzy czerpali ze specjalistycznego wykształcenia, wiedzy zdobytej podczas wieloletniej praktyki zawodowej wynikającej z zatrudnienia na wyższych uczelniach technicznych i w organach ochrony środowiska, wcześniejszych publikacji książkowych oraz artykułów opublikowanych w specjalistycznych czasopismach krajowych i zagranicznych. Wskazówkami w zakresie szczegółowego wyboru kierunku poszukiwania innowacyjnych rozwiązań urządzeń i maszyn były zasada zrównoważonego rozwoju, polityka państwa zapisana w Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa na lata 2012-2020, wykaz Krajowych Inteligentnych Specjalizacji oraz Strategia rozwoju województwa – Podkarpackie 2030.

Niniejsza monografia jest merytoryczną kontynuacją problematyki omawianej we wcześniejszych opracowaniach: Zrównoważona mechanizacja upraw wierzby wiciowej w gospodarstwach małoobszarowych (Niemiec W., Trzepieciński T., Oficyna Wydawnicza Politechniki Rzeszowskiej, Rzeszów 2018) oraz Aspekty zarządzania środowiskiem w praktyce inżynierskiej (Niemiec W., Pacana A., Jurgilewicz O., Jurgilewicz M., Oficyna Wydawnicza Politechniki Rzeszowskiej, Rzeszów 2013). Powstała jako efekt wieloletniej pracy zawodowej autorów na uczelniach wyższych, w organach kontrolnych stanu środowiska oraz praktyki w rolnictwie podkarpackim i małopolskim. Jest polecana do celów dydaktycznych na wyższych uczelniach w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, w dyscyplinach: inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, rolnictwo, ogrodnictwo oraz technologia żywności i żywienia. Z pewnością będzie przydatna konstruktorom, rolnikom, organom kontroli i ochrony środowiska.

Autorami monografii są:

• dr hab. inż. Witold NIEMIEC, prof. PRz – Zakład Oczyszczania i Ochrony Wód Politechniki Rzeszowskiej,
  • dr hab. inż. Tomasz TRZEPIEIŃSKI, prof. PRz – Katedra Przeróbki Plastycznej Politechniki Rzeszowskiej,
  • mgr inż. Izabela KIEŁB-SOTKIEWICZ – Zakład Oczyszczania i Ochrony Wód Politechniki Rzeszowskiej,
  • mgr inż. Agnieszka PASTUSZCZAK – Wydział Ocen Oddziaływania na Środowisko Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

Publikację można zakupić w siedzibie Oficyny Wydawniczej w bud. F przy ul. M. Skłodowskiej-Curie. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą dostępnych książek zamieszczoną na stronie internetowej wydawnictwa: https://oficyna.prz.edu.pl/. Znajdują się tam skrypty, podręczniki, monografie, zeszyty naukowe, materiały pomocnicze dla studentów wszystkich kierunków studiów naszej uczelni. Można je nabyć w przystępnej cenie (ponad 200 pozycji).

Punkt sprzedaży detalicznej
Oficyna Wydawnicza Politechniki Rzeszowskiej