Podstrona: I Politechniczny Turniej Szachowy Szkół Ponadpodstawowych / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

I Politechniczny Turniej Szachowy Szkół Ponadpodstawowych

2023-01-13 , red.  Anna Worosz
I Politechniczny Turniej Szachowy Szkół Ponadpodstawowych,

Na Politechnice Rzeszowskiej odbył się I Politechniczny Turniej Szachowy Szkół Ponadpodstawowych, który zgromadził tłumy uczestników. Organizatorem tego wydarzenia był Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej Politechniki Rzeszowskiej wraz z Fundacją Edukacyjną IT i Szachy przy wsparciu podkarpackiego kuratora oświaty w Rzeszowie. Honorowy patronat nad turniejem objął marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, a gospodarzami byli rektor naszej uczelni prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik i dziekan WMiFS dr hab. Czesław Jasiukiewicz, prof. PRz.

Uczestnicy

Uroczyste otwarcie odbyło się w auli V1 Politechniki Rzeszowskiej. Wśród uczestników znaleźli się: wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch, wizytator z Kuratorium Oświaty w Rzeszowie Iwona Flisiak , dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie i zarazem prezes Sportowo-Kulturalnego Klubu Szachowego w Przemyślu Maciej Karasiński, prezes Zarządu Centrum Medycznego Medyk dr Stanisław Mazur, dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego w Centrum Medycznym Medyk Artur Grzesik, sędzia główny turnieju Marian Bysiewicz, rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, prorektor ds. kształcenia dr hab. Iwona Włoch, prof. PRz, dziekan Wydziału Matematyki i Fizyki Stosowanej dr hab. Czesław Jasiukiewicz, prof. PRz wraz z prodziekanami dr Urszulą Bednarz, dr Małgorzatą Wołowiec-Musiał i dr Sławomirem Wolskim.

Otwarcie

Otwierając turniej, rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Piotr Koszelnik podkreślił, że szachy są dyscypliną sportową, ale wymagają też wielu innych umiejętności, m.in. przewidywania, budowania i realizowania strategii. „Dlatego doskonale wpisują się w kształcenie, które jest realizowane na Wydziale Matematyki i Fizyki Stosowanej i na pozostałych wydziałach Politechniki Rzeszowskiej. Nasza uczelnia kształci inżynierów, którzy muszą myśleć strategicznie, muszą umieć przewidywać i rozwiązywać problemy, tak jak na planszy szachowej". Następnie zwrócił się do uczestników turnieju: „Wierzę, że po dzisiejszej wizycie na naszej uczelni wybierzecie Politechnikę Rzeszowską jako miejsce swojej dalszej ścieżki kształcenia, gdzie będziecie mogli rozwijać pasję do gry w szachy oraz budować swoją przyszłość jako inżynierowie.”

Samorząd Województwa Podkarpackiego reprezentował wicemarszałek Piotr Pilch, który jest również zapalonym szachistą. „Bardzo mnie cieszy, że tak wielu młodych ludzi chce grać w szachy. Uważam, że dyscyplina ta wpływa na kształtowanie własnego charakteru, rozwój umysłowy i wpłynęła również na mój rozwój osobisty. Gra w szachy to nie tylko dyscyplina sportowa, ale też przyjemność. W ostatnich latach zyskuje na popularności. Zajęcia tego rodzaju są realizowane również w wielu szkołach. Poprawiają zdolności analityczne i matematyczne" – podkreślił wicemarszałek, dziękując wszystkim, którzy w ramach współpracy z podkarpackim kuratorem oświaty i z wieloma osobami oraz instytucjami rozumieją potrzebę wprowadzania szachów do szkół.

Podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch podziękowała nauczycielom – instruktorom, podkreślając, że to dzięki nim uczniowie mają możliwość zdobywania umiejętności gry w szachy, poznawania jej tajników. „Myślę, że zajęcia szachowe w szkołach są możliwe tylko wtedy, gdy są w nich nauczyciele, którzy pasją swoja potrafią podzielić się z uczniami. Mam również nadzieję, że dzięki uczniom szkół ponadgimnazjalnych, którzy dzisiaj uczestniczą w zawodach, pasja ta będzie przekazywana zarówno koleżankom i kolegom z klasy, jak i kolejnym pokoleniom” – zwróciła się do uczestników zawodów.

Część oficjalną zakończył wykład inauguracyjny dr. hab. Jarosława Górnickiego, prof. PRz pt. „Twórcy przyszłości”.

Turniej szachowy

W drużynowym turnieju szachowym rozegranym w systemie szwajcarskim rywalizowały 23 drużyny ze szkół średnich z całego Podkarpacia. Nad przebiegiem turnieju czuwali sędzia międzynarodowy Marian Bysiewicz i szachistka Iwona Flisiak. Zwycięzcą w klasyfikacji ogólnej drużynowej zostało Liceum Ogólnokształcące Sióstr Prezentek w Rzeszowie. Miejsce drugie zajął Zespół Szkół Licealnych w Leżajsku, a na miejscu trzecim uplasował się Zespół Szkół Ekonomicznych w Brzozowie. Nagrody dla zwycięzców szachistów ufundowali rektor Politechniki Rzeszowskiej i marszałek województwa podkarpackiego.

Pozostali uczniowie wzięli udział w warsztatach i wykładach prowadzonych przez naukowców Wydziału Matematyki i Fizyki Stosowanej: „Szyfr Cezara i jego modyfikacje, czyli liczby pierwsze i arytmetyka modularna w zastosowaniach” - dr Małgorzata Wołowiec-Musiał, „Od problemów szachowych do optymalizacji dyskretnej” - dr Paweł Bednarz. Studenci z Koła Naukowego Machine Learning przygotowali następujące warsztaty: „Odwrotny test Turinga - jak statystyka pomaga w odróżnieniu człowieka od maszyny” - Krystian Urban, „Artificial Intolerance - czy sztuczna inteligencja może mieć uprzedzenia?” - Aleksandra Słaby, „Czytanie obrazów - przedstawienie działania algorytmów Object Detection” - Damian Kobyliński, „Stable Diffusion, czyli jak komputery stały się artystami”. Studenci z Koła Matematyki prowadzili warsztaty „Eksperymentalne wyznaczanie liczby π” oraz „Jak zrobić zegar z talerza i wyznaczyć środek koła?”.