Podstrona: Finał XI edycji Podkarpackiego Konkursu Chemicznego na Politechnice Rzeszowskiej / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2019-05-22
kategoria: Nauka, Wydarzenia

V Liceum Ogólnokształcące im. A. Witkowskiego z Krakowa zwyciężyło w XI edycji Podkarpackiego Konkursu Chemicznego im. Ignacego Łukasiewicza. Nagrodę indywidualną otrzymał Sebastian Machera, który jest uczniem V LO w Krakowie. Organizatorem konkursu był Wydział Chemiczny Politechniki Rzeszowskiej.

Podkarpacki Konkurs Chemiczny ma na celu propagowanie i rozwijanie zainteresowania chemią wśród uczniów szkół oraz poszukiwanie utalentowanej młodzieży. W XI edycji konkursu wzięło udział 275 uczniów z 46 szkół z województw: lubelskiego, małopolskiego, mazowieckiego i podkarpackiego. Najliczniejszą reprezentacje - 19 uczniów, miało I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława w Dębicy.

Listę zwycięzców Podkarpackiego Konkursu Chemicznego prezentujemy tutaj.

W części pisemnej I, II i III etapu młodzież rozwiązywała zadania problemowe, natomiast w ścisłym finale zadania laboratoryjne.

Cieszą nas osiągnięcia uczniów i ich wspaniałych nauczycieli na wszystkich etapach konkursu. Duże zainteresowanie konkursem wskazuje, że podjęta przez Wydział Chemiczny  inicjatywa rozwijania zainteresowania chemią wśród uczniów jest dobrą inwestycją w przyszłość. To także wspaniała wizytówka dla Wydziału Chemicznego Politechniki Rzeszowskiej w naszym województwie – tłumaczy dr Janusz Pusz, przewodniczący Podkarpackiego Konkursu Chemicznego, pracownik Zakładu Chemii Nieorganicznej i Analitycznej Wydziału Chemicznego PRz.

W spotkaniu wzięli udział: mgr inż. Henryk Wolicki, pełnomocnik prezydenta Rzeszowa ds. oświaty, opieki społecznej i osób niepełnosprawnych, prof. dr hab. inż. Dorota Antos, dziekan Wydziału Chemicznego, dr inż. Dorota Głowacz-Czerwonka, prodziekan ds. ogólnych Wydziału Chemicznego,  dr inż. Joanna Wojturska, prodziekan ds. kształcenia WCH,  mgr Iwona Bereś, wizytator i koordynator ds. wdrażania podstaw programowych Kuratorium Oświaty, mgr inż. Dymitr Malec, zastępca przewodniczącego Rzeszowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Chemicznego, Mariusz Rzucidło, dyrektor zarządu firmy SIC z Rzeszowa. W wydarzeniu wzięli również udział uczniowie, nauczyciele, rodziny zawodników oraz członkowie komitetu organizacyjnego Podkarpackiego Konkursu Chemicznego.

Patronat nad konkursem sprawował rektor Politechniki Rzeszowskiej, marszałek woj. podkarpackiego i prezydent Rzeszowa. Sponsorami konkursu byli: Fundacja Rozwoju Politechniki Rzeszowskiej, ICN Polfa Rzeszów, SIC z Rzeszowa oraz firma ALCHEM.