Podstrona: Delegacja z Korei Południowej z wizytą w Politechnice Rzeszowskiej / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Delegacja z Korei Południowej z wizytą w Politechnice Rzeszowskiej

2019-11-29 , red.  mgr Edyta Ptaszek
Delegacja z Korei Południowej z wizytą w Politechnice Rzeszowskiej

Delegacja z Sacheon przebywała w Rzeszowie od 26 do 29 listopada. Jej przedstawiciele spotkali się m.in. z władzami miasta. Sacheon pretenduje do listy miast partnerskich Rzeszowa. To ośrodek specjalizujący się w przemyśle lotniczo - kosmicznym. Jest koreańskim odpowiednikiem Rzeszowa w kontekście przemysłu lotniczego, a ich klaster lotniczy współpracuje z Doliną Lotniczą. Współpraca ma dotyczyć także kultury, nauki, sztuki, sportu i turystyki.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele delegacji koreańskiej, m.in.: Choi Jae Won - Wiceprezydent  Sacheon, Her Hae Youn - Kierownik wydziału przemysłu lotniczego, Jeong Dae Woong - Dyrektor wydziału kultury i sportu, Choe Hyeong Ju - Dyrektor wydziału promocji turystyki oraz Ji Yeun Ok - Dyrektor z biura planowania i budżetu.
W prezentacji o uczelni podkreślono znaczenie przemysłu lotniczego dla naszego regionu i uczelni oraz możliwości współpracy jakie daje program Erasmus+ przyszłemu partnerstwu z instytucjami szkolnictwa wyższego z Sacheon w zakresie mobilności kadry i studentów.

Ze strony Politechniki Rzeszowskiej na spotkaniu obecni byli: prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski - Rektor Politechniki Rzeszowskiej, prof. dr hab. Grzegorz Ostasz - Prorektor ds. współpracy międzynarodowej, dr hab. inż. Aleksander Mazurkow, prof. PRz - Dziekan Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa, dr inż. Arkadiusz Rzucidło - Prodziekan ds. kształcenia WBMiL, dr hab. inż. Andrzej Burghardt, prof. PRz - Prodziekan d/s nauki i rozwoju WBMiL, dr hab. inż. Tomasz Rogalski – Kierownik Katedry Awioniki i Sterowania, pracownicy Działu Współpracy Międzynarodowej: Kierownik mgr Edyta Ptaszek, mgr Joanna Ruszel, mgr Monika Stanisz, mgr Artur Polakiewicz - pracownik Wydziału Zarządzania oraz Michał Klimczyk - przewodniczący Samorządu Studenckiego PRz. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Rzeszowa.

Biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój firm koreańskich zwłaszcza w branży technicznej, postrzegamy przedstawicieli firm przemysłu lotniczego z tej części świata jako potencjalnych partnerów do współpracy również w obszarze edukacji. Strona koreańska jest zainteresowana współpracą w zakresie kształcenia kadry inżynierskiej dla branży lotniczej – podkreślał prof. dr hab. Grzegorz Ostasz.

Koreańczycy rozmawiali z władzami uczelni i WBMiL o wymianie studentów, a także o kształceniu kadr dla sektora lotniczego. Prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, prorektor ds. współpracy międzynarodowej Politechniki Rzeszowskiej zaproponował ścieżki kształcenia oraz współpracę w ramach projektu Erasmus z krajami pozaeuropejskimi, jako początek długofalowej współpracy z tym rejonem Korei Południowej.

Samsung Inkubator wraz z Politechniką Rzeszowską i Doliną Lotniczą pomagają stawiać pierwsze biznesowe kroki polskim start-upom zajmującym się rozwiązaniami z zakresu Internetu i przemysłu 4.0.

W ubiegłym roku Politechnika gościła delegację z Gyeongsang National University, która wraz z przedstawicielami Korea Business Center Warsaw  podpisała umowę o współpracy naukowo- badawczej i rozwijaniu wspólnych projektów.