Podstrona: 10-lecie Haas Factory Outlet oraz Haas Technical Education Center na PRz / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

10-lecie Haas Factory Outlet oraz Haas Technical Education Center na PRz

2023-07-10 , red.  Anna Worosz
Wystąpienie prof. J. Sępa,

Haas Factory Outlet oraz Haas Technical Education Center powstały w laboratoriach Katedry Technologii Maszyn i Inżynierii Produkcji na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa w 2013 r. Jednostki te zostały utworzone dzięki współpracy z firmą Abplanalp i są ukierunkowane na wspólne prace z otoczeniem gospodarczym oraz na kształcenie studentów.

Idea powstania i funkcjonowania Haas Factory Outlet oraz Haas Technical Education Center zakładała ciągłe doposażanie w nowoczesne maszyny, urządzenia i technologie, które miały być przeznaczone do realizacji badań naukowych, kształcenia studentów oraz warsztatów dla przedstawicieli przemysłu.

Z okazji 10-lecie funkcjonowania tych jednostek zorganizowano warsztaty, na które licznie przybyli przedstawiciele zakładów przemysłowych oraz odpowiadający za współpracę przedstawiciele firmy Abplanalp. Tematyka warsztatów obejmowała m.in. zagadnienia cyfryzacji produkcji. Zaprezentowano pracę zdigitalizowanego, autonomicznego gniazda produkcyjnego składającego się z dwóch pięcioosiowych centrów obróbkowych oraz dwóch cobotów.

Dziesięć lat funkcjonowania Haas Factory Outlet oraz Haas Technical Education Center potwierdziło ich przydatność oraz słuszność podjętych założeń. Ich zasoby wspomagały realizację wielu projektów naukowo-badawczych i wdrożeniowych, aktywność kół naukowych, kształcenie studentów oraz współpracę naukowców z otoczeniem gospodarczym. Współpraca będzie w dalszym ciągu kontynuowana i ukierunkowana na liczne wyzwania współczesnego przemysłu.