Podstrona: Nominacja profesorska dr. hab. inż. Tomasza Rogalskiego / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Nominacja profesorska dr. hab. inż. Tomasza Rogalskiego

2024-04-12
, red.  Anna Worosz
Prof. T. Rogalski,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda postanowieniem z dnia 18 marca 2024 r. nadał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria mechaniczna dr. hab. inż. Tomaszowi Rogalskiemu, kierownikowi Katedry Awioniki i Sterowania na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej.

Prof. Tomasz Rogalski jest absolwentem Politechniki Rzeszowskiej, Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa, kierunku budowa i eksploatacja maszyn, specjalności „lotnictwo”. Stopień naukowy doktora nauk technicznych w dyscyplinie budowa i eksploatacja maszyn uzyskał na podstawie uchwały Rady Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej w 2004 r. Stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie mechanika otrzymał w 2014 r. uchwałą tej samej Rady. W tym też roku został zatrudniony na stanowisku profesora. Od początku swojej kariery naukowej związany jest z Politechniką Rzeszowską.

Działalność naukowa Profesora dotyczy zagadnień z obszaru lotnictwa (lotnicze systemy sterowania, modelowanie i symulacja dynamiki statków powietrznych), sterowania procesami przemysłowymi oraz współpracy człowieka/operatora z maszyną i jej wpływu na procesy sterowania.

Po uzyskaniu stopnia naukowego doktora habilitowanego kontynuował tematy swoich badań, szczególnie z zakresu automatycznego sterowania samolotem i badań w locie statków powietrznych. Skupił się również na nowych kierunkach badań, które były wynikiem rozwoju technologicznego oraz zmian organizacyjnych i prawnych w lotnictwie. Należy do nich zaliczyć: sterowanie w nietypowych stanach lotu, jak np. w trakcie manewrów akrobacji lotniczej, sterowanie samolotami w różnych stanach lotu z wykorzystaniem danych z systemów wizyjnych i przetwarzania obrazów, zastosowanie elementów sztucznej inteligencji do sterowania samolotami.

Prof. Tomasz Rogalski brał udział w 11 projektach międzynarodowych oraz 22 projektach krajowych finansowanych w trybie konkursowym. Pełnił rolę kierownika w trzech projektach krajowych i trzech projektach finansowanych ze środków UE. Czynnie uczestniczył w kilkudziesięciu konferencjach krajowych i międzynarodowych.

Odbył kilka krótkoterminowych zagranicznych staży naukowych i dydaktycznych w: University of Beira Interior, Portugalia, (2005), Eskisehir Anadolu University, Turcja (2008), Erciyes University Kayseri, Turcja (2010), Georgian Aviation University, Gruzja (2022), Universidad Antonio Nariño, Kolumbia (2022).

Prof. dr hab. inż. Tomasz Rogalski wypromował 75 inżynierów i 65 magistrów oraz trzech doktorów. Pełnił rolę recenzenta w konkursach NCBiR oraz Fundacji Nauki Polskiej w ramach programu FENG. Od października 2014 r. jest kierownikiem Katedry Awioniki i Sterowania Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza.

Profesor pełni również funkcje: członka Air Systems Technologies – CapTech AIR (od 2021r. rekomendacja Ministerstwa Obrony Narodowej), grupy roboczej przy Europejskiej Agencji Obrony, Polskiego Stowarzyszenia Aeronautyki i Astronautyki (członek zarządu w latach 2019–2023), Stowarzyszenia Bezzałogowych Systemów Latających (członek zarządu w latach 2019–2023), Stowarzyszenia Twórców Aeronautyki i Jej Rozwoju STAR (od 2022 r. prezes stowarzyszenia), Centrum Zaawansowanych Technologii AERONET Dolina Lotnicza (od 2015 r. kierownik grupy roboczej teleinformatyka lotnicza i systemy awioniczne), American Institute of Aeronautics and Astronautics (w latach 2002–2010), International Council of the Aeronautical Sciences (od 2018 r., a od 2021 r. członek Programme Committee), European Aeronautics Science Network (od 2014 r., a od 2021 r. członek komitetu naukowego), reprezentanta Politechniki Rzeszowskiej w Klastrze Obszaru Zaawansowanych Technologii Bezpieczeństwa i Obronności (2014).

Za swoją działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną otrzymał łącznie 15 nagród rektora Politechniki Rzeszowskiej, Brązowy Krzyż Zasługi (2019) i Medal Komisji Edukacji Narodowej (2022).