Filipińska firma stosuje oprogramowanie CPDev opracowane na WEiI
Od prawie 10 lat firma Instrument Science Systems z Quezon City na Filipinach instaluje systemy kontrolno-pomiarowe z pakietem oprogramowania CPDev, które zostało opracowane kilkanaście lat temu przez naukowców z Katedry Informatyki i Automatyki na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej.
Pierwsza wersja pakietu CPDev (Control Program Developer) powstała kilkanaście lat temu w Katedrze Informatyki i Automatyki Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej jako rezultat grantu KBN realizowanego wspólnie z Zakładami Aparatów Elektrycznych LUMEL w Zielonej Górze. Służyła wtedy do programowania niewielkich systemów kontrolno-pomiarowych bazujących na ośmiobitowym sterowniku SMC, które wówczas produkował LUMEL. Dzięki kontraktom międzynarodowym producenta LUMEL systemy ze sterownikiem SMC trafiły m.in. na Filipiny, gdzie firma Instrument Science Systems od prawie 10 lat wyposaża w nie instalacje przetwórstwa spożywczego, obiekty komunalne, stacje uzdatniania wody itp. Od czasu do czasu Filipińczycy proszą o poradę w niektórych rozwiązaniach programowych CPDeva, na co zwykle odpowiada dr inż. Jan Sadolewski, czasem wspierany w sprawach sprzętowych przez dr. inż. Dariusza Rzońcę. Jednym z ostatnich wdrożeń jest instalacja do mieszania mleka sojowego.
Wdrożenia liczących kilkanaście lat systemów z SMC w tak odległym kraju budzą sentyment. Pakiet CPDev jest stale rozwijany dzięki współpracy z holenderską firmą Praxis Automation Technology, produkującą systemy do automatyzacji statków oparte na procesorze 32-bitowycm. Języki programowania graficznego rozwinięto na wniosek hiszpańskiej firmy iGrid z sektora energetycznego oraz dwóch niewielkich firm krajowych NiT i BartCOM.